Nowatorska metoda walki z rakiem jajników

2012-08-08 22:48:57

Szansa dla chorych na raka jajnika z przerzutami do otrzewnej. W warszawskim Centrum Onkologii stosowana jest nowatorska metoda leczenia łącząca zabieg operacyjny z chemioterapią i wykorzystaniem hipertermii czyli podwyższonej temperatury.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor: Wojciech Benedyktowicz

W klinice Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych przeprowadzono do tej pory 9 takich zabiegów. Dziś operowana jest kolejna pacjentka.

Profesor Beata Śpiewankiewicz wyjaśnia, że podczas operacji podawany jest płyn, który podwyższa temperaturę w jamie otrzewnej do 42 stopni Celsjusza. Następnie chemioterapia, która działa bezpośrednio na komórki nowotworowe niszcząc je. Zabieg trwa od 60 minut do półtorej godziny. Pani Ewa Lisiak z Konina 3 tygodnie temu miała wykonany zabieg z zastosowaniem metody HIPECK (czyt. hajpek). Pacjentka czuje się dobrze fizycznie i psychicznie. "Operacja dała mi dużo optymizmu, co jest niezbędne w walce z tą chorobą - podkreśliła Ewa Lisiak.

Nowa metoda leczenia nie zastępuje chemioterapii systemowej, ale jest uznanym sposobem leczenia przerzutów do otrzewnej. Na razie zabiegi nie są refundowane przez NFZ, bo nie wyceniono kosztów refundacji. Same jednorazowe dreny stosowane do przepływu leków kosztują ponad 7 i pół tysiąca złotych.

Co roku 3, 5 tysiąca kobiet dowiaduje się, że ma raka jajnika - większość w zaawansowanym stadium.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Joanna Stankiewicz/dyd

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Najwyżej oceniani

Beata Bajor

Ocena: +33 (oddano 35 głosów)

Anna Osłowska

Ocena: +22 (oddano 60 głosów)

Irena Petryna

Ocena: +3 (oddano 13 głosów)