Czarny trójkąt na unijnych lekarstwach

2013-03-09 13:27:59 (ost. akt: 2013-03-09 12:29:00)

Za kilka miesięcy na opakowaniach niektórych lekarstw w Unii Europejskiej pojawi się czarny, odwrócony trójkąt. Nie oznacza to, że są one niebezpieczne, ale Bruksela prosi nas, byśmy zwrócili na nie szczególną uwagę.

Komisja Europejska zapewnia, że lekarstwa, które pojawią się w aptekach oznaczone czarnym, odwróconym trójkątem zostaną wcześniej przetestowane i dopuszczone na rynek, ale chce zebrać informacje o możliwych skutkach ubocznych. Dlatego na ulotkach znajdzie się apel, by pacjenci zgłaszali wszelkie niespodziewane reakcje na nowe preparaty. To ma usprawnić działanie systemu europejskiego nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii.

Obowiązek oznakowania niektórych leków czarnym, odwróconym trójkątem wejdzie w życie od września. Wśród specyfików, które będą szczególnie monitorowane, znajdą się wszystkie leki dopuszczone na rynek po 1.stycznia 2011 roku, zawierające nową substancję, a także nowe szczepionki.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Płomecka, Bruksela/dyd

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. V #1016852 | 213.73.*.* 9 mar 2013 19:10

    kiedys to wszystko bylo dlugo testowane w warunkach laboratoryjnych czy tym podobnych a teraz w pogoni za zyskiem samochody testuja uzytkownicy , samoloty - pasazerowie a leki pacjenci, chore czasy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz