Rzecznik Praw Dziecka: zmienić wycenę świadczeń pediatrycznych

2013-03-11 20:58:24 (ost. akt: 2013-03-11 09:50:46)

Pediatra na pierwszą linię frontu. Rzecznik Praw Dziecka apeluje o to, by dzieci leczyli lekarze do tego powołani. Marek Michalak w radiowej Jedynce był pytany o ostatnie przypadki nieprawidłowości przy dziecięcej opiece zdrowotnej.

Jego zdaniem, problemem jest raczej podejście do dziecka jako do pacjenta. W jego opinii, należy zmienić wyceny świadczeń pediatrycznych. Nie może być tak, że pediatria będzie zawsze niedochodowa - mówił Michalak.

Ponadto - zdaniem Rzecznika - dziecko powinno być leczone przede wszystkim przez pediatrę. To on powinien być "na pierwszej linii frontu" jako lekarz najbardziej kompetentny. Tym bardziej, że dziecięce choroby są specyficzne - zarówno pod względem ich rodzaju jak i stopnia rozwoju. "Trzeba stworzyć system, który pozwala pediatrze przyjrzeć się dziecku." - mówił Michalak. Rzecznik postuluje też częste badania dzieci - przynajmniej raz w roku, maksymalnie raz na dwa lata.

O tych wszystkich zmianach Rzecznik Praw Dziecka rozmawiał w piątek z ministrem zdrowia. Zapowiedział, że tego typu zmiany będą widoczne w ciągu najbliższych miesięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Jedynka/to/sk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB