60 procent chorych na padaczkę nie pracuje

2013-03-26 22:45:19 (ost. akt: 2013-03-26 14:16:30)

60 procent chorych na padaczkę w naszym kraju nie pracuje. W Warszawie opublikowano badania, według których tylko 40 procent osób z epilepsją podejmuje pracę. Badania przeprowadziła firma TNS Polska na zlecenie Polskiego Towarzystwa Epileptologii oraz jednej z firm farmaceutycznych.

Profesor Joanna Jędrzejczak z Towarzystwa Epileptologii mówi, że liczba chorych, którzy pracują jest mała w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Według niej, są dwa aspekty tej sytuacji: medyczny i społeczny. Z jednej strony, część chorych nie może pracować bo ma zbyt często napady padaczkowe a z drugiej strony, muszą być pracodawcy, którzy zechcą zatrudnić osobę z epilepsją.

Pani Natalia, która cierpi na padaczkę przyznaje, że zmieniała pracę z powodu choroby. Teraz nie zawsze mówi o chorobie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Zdarza się, że dopiero po trzech miesiącach przyznaje się do tego, iż cierpi na padaczkę.

Aneta Bartnicka - Michalska, psycholog, podkreśla, że pracodawca jest w trudnej sytuacji, jeśli ma zatrudnić osobę chorą na padaczkę. Tłumaczy, że punkt widzenia pracodawcy jest nakierowany na inne cele, to osoba chora ma go przekonać, iż warto ją zatrudnić.

W Polsce żyje około 400 tysięcy osób z epilepsją.

IAR/ Góra/magos


Tagi: padaczka

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB