Wiosenna „bomba“ pyłkowa wybuchnie później, ale silniej

2013-04-09 12:43:26 (ost. akt: 2013-04-09 12:51:23)

„Spóźniony zapłon” tegorocznej wiosny to niezbyt dobra wiadomość dla polskich alergików. Okres pylenia najbardziej uczulających drzew będzie krótszy, ale za to dużo intensywniejszy niż rok temu.

Wiosenna „bomba“ pyłkowa wybuchnie później, ale silniej

Autor zdjęcia: Fot. Grzegorz Czykwin

– Ponieważ mróz powstrzymał pylenie, ocieplenie, które wkrótce nastąpi, spowoduje bardziej skondensowany i gwałtowny wybuch pyłków. Będzie on dużo cięższy do zniesienia dla osób na nie uczulonych – ostrzega prof. Krzysztof Buczyłko, alergolog, kierownik NZOZ Centrum Alergologii w Łodzi.

Rok temu pyłki drzew „zaatakowały“ najsilniej 22 marca. W ciągu jednego miesiąca do izby przyjęć szpitali i do poradni specjalistycznych trafiło, w zależności od placówki, nawet do tysiąca pacjentów z nagłym atakiem alergii wywołanym uczuleniem na pyłki drzew. Wielu z nich było przekonanych, że ma objawy ostrej infekcji wirusowej.

W najbliższych dniach nasili się pylenie leszczyny i olszy, potem przyjdzie czas na brzozę, a w maju na trawy, które obok bylicy i roztoczy uczulają w Polsce najczęściej.

Jeśli zatem takie objawy jak: uporczywy kaszel, kichanie, cieknący, nie dający się powstrzymać katar lub zatkany nos, swędzące, łzawiące i zaczerwienione oczy pojawiają się u ciebie niespodziewanie co roku, właśnie na wiosnę, to powinieneś udać się do specjalisty. Żeby zapobiec ostrej reakcji alergicznej, trzeba jeszcze przed „atakiem” pyłków rozpocząć odczulanie, czyli skuteczne leczenie alergii. W trakcie okresu pylenia roślin, na których pyłki jesteśmy uczuleni, możemy otrzymać tylko doraźne leki przeciwalergiczne, które jedynie złagodzą objawy, ale nie wyleczą przyczyny alergii. Oznacza to, że w następnym sezonie czeka nas ten sam problem.

Zdaniem specjalistów konsekwencje nieleczonej alergii mogą być bardzo poważne.

- Problem w tym, że tak jak w przypadku wielu innych chorób, alergia o przebiegu łagodnym może rozwinąć się w ciężką, a stąd już blisko do poważnych chorób układu oddechowego, które, jak wynika z badań, mogą prowadzić nawet do przedwczesnych zgonów – mówi prof. Piotr Kuna, alergolog, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi. Jeśli więc nie rozpocząłeś odczulania przed tegorocznym sezonem, to możesz to zrobić jesienią, po zakończeniu okresu pylenia roślin i dzięki temu nawet 2,5 krotnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia astmy alergicznej. Nowoczesną, bezinwazyjną metodą odczulania są szczepionki podjęzykowe podawane w kroplach lub tabletkach. Do niedawna w Polsce dostępne były tylko szczepionki w zastrzykach, które wymagają comiesięcznej wizyty u lekarza przez cały okres odczulania (średnio ok. trzech lat).- Udowodniono, że immunoterapia podjęzykowa jest bardzo skuteczna, szczególnie w przypadku leczenia pacjentów uczulonych na pyłki roślin. Jest to metoda dla wszystkich alergików, świetnie sprawdza się u dzieci i osób aktywnych, które nie mogą pozwolić sobie na ograniczenia związane z odczulaniem w zastrzykach. Pacjent stosuje szczepionkę samodzielnie w domu, pozostając w kontakcie z alergologiem, który nadzoruje leczenie - mówi prof. Piotr Kuna. Dodaje, że w krajach, w których szczepionki podjęzykowe są szeroko stosowane i uzyskały refundację (w Polsce nadal jej nie mają) znacznie zwiększyła się liczba leczonych pacjentów. Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, czy nasi sąsiedzi: Czechy i Słowacja, preferują metody podjęzykowe. W Polsce odczulające szczepionki podjęzykowe stosuje się wciąż jeszcze w bardzo małym zakresie.

Co to jest alergia?


Alergia – inaczej uczulenie, to nadwrażliwość organizmu i jego nadmierna reakcja na różne substancje białkowe (alergeny) z naszego otoczenia, które są obojętne dla zdrowia i nie stanowią zagrożenia dla osób nieuczulonych. U alergików substancje te są traktowane przez układ odpornościowy jak nieprzyjaciel. Organizm w kontakcie z nimi uruchamia więc mechanizmy alergii i pojawiają się objawy choroby. Choroba alergiczna może rozpocząć się w każdym wieku.


Objawy alergii

Alergia może się przejawiać objawami ze strony: 
- układu oddechowego: uczucie duszności, kaszel, świszczący oddech;
- nosa: kichanie, cieknący, zatkany nos;
- oczu: swędzenie, zaczerwienienie, łzawienie;
- skóry: zaczerwienienie, pokrzywka, obrzęk, świąd;
- układu pokarmowego: biegunka, bóle brzucha


Leczenie alergii
Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa jest obecnie najskuteczniejszą metodą walki z alergią. To jedyny przyczynowy sposób leczenia alergii dostępny we współczesnej medycynie.
Odczulanie podjęzykowe jest nowoczesną metodą immunoterapii, której skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone klinicznie. Stosowane jest u dorosłych i dzieci od 5-go roku życia.
Alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się na błonę śluzową pod językiem. Tego typu odczulanie pacjent może prowadzić w domu, poza gabinetem lekarskim. Rano, na czczo dawkę kropli lub tabletkę nanosi się na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez 2 minuty i następnie połknąć.


Krople nanosi się pod język przy użyciu specjalnego dozownika, który umożliwia łatwe i precyzyjne odmierzenie dawki szczepionki. Szczepionkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C.

Tabletki to dziś najnowocześniejsza forma odczulania, dostępna tylko w przypadku uczulenia na pyłek traw. Wkłada się je bezpośrednio pod język. Ponieważ nie trzeba ich przechowywać w lodówce, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują.

Immunoterapia podjęzykowa składa się z dwóch etapów

1. Leczenia wstępnego, czyli przyjmowania codziennie coraz większych dawek alergenu aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, odpowiedniej dla danego pacjenta. Ten etap trwa kilka dni: zwykle 9 -11 dla kropli i 3 dla tabletek. Pierwsza dawka kropli lub pierwsza tabletka powinna być przyjęta w gabinecie alergologa.
2. Leczenia podtrzymującego, czyli regularnego przyjmowania, zwykle codziennie, ustalonej dawki maksymalnej.

W przypadku alergenów całorocznych (np. roztocza ) leczenie musi być kontynuowane przez cały rok. W przypadku alergii sezonowej (na pyłek traw, drzew, chwastów) odczulanie podjęzykowe, może być prowadzone sezonowo, kilka miesięcy w roku. 
Aby odczulanie było skuteczne musi trwać minimum 3 lata (odczulanie całoroczne np. na roztocze) lub 3 kolejne sezony (odczulanie okołosezonowe np. na pyłek traw).Źródło: Biuro prasowe odczulanie.info

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB