Resort zdrowia musi poprawić kolejne przepisy

2013-07-30 22:43:15 (ost. akt: 2013-07-30 16:42:22)

Resort zdrowia musi poprawić kolejne przepisy. Minister wydał ponad dwa lata temu rozporządzenie w sprawie bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego i okazało się, że jest ono niezgodne z Prawem atomowym i ustawą zasadniczą. Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, do którego zwróciło się Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej, sprawę rozpatrzył Trybunał Konstytucyjny. Resort zdrowia ma 18 miesięcy na poprawienie przepisów.

Katarzyna Łakoma z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich mówi, że przepisy dotyczące kontroli urządzeń dawkujących promieniowanie rentgenowskie zostały wydane z naruszeniem upoważnienia ustawowego - co stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Wszystkie ograniczenia praw i wolności jednostek w trosce o ochronę praw pacjentów powinny zostać uregulowane jasno i konkretnie w ustawie a nie w rozporządzeniu - wyjaśniła.

Profesor Paweł Kukołowicz - prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej jest bardzo wdzięczny Rzecznikowi Praw Obywatelskich, który stanął w obronie nielicznej grupy zawodowej. Sprawę porównał do sytuacji, w której lekarze ze specjalizacją musieliby uzyskać jeszcze certyfikat jakiejś instytucji nie do końca przygotowanej do tego zadania. Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia, które miałoby wydawać certyfikaty fizykom medycznym nie jest do tego upoważnione - wyjaśnił profesor. Dodatkowo w rozporządzeniu ministra jest przepis o tym, iż certyfikat byłby ważny tylko w jednej placówce medycznej.

W Polsce pracuje około 400 fizyków medycznych.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/magos

Tagi: zdrowie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB