Nowe leki na raka opracowywane w Polsce

2013-08-27 22:10:03 (ost. akt: 2013-08-27 16:15:33)

Prace nad nowymi lekami na raka z udziałem polskich naukowców. To za sprawą kanadyjskiej spółki biotechnologiczna Helix BioPharma, która otworzyła oddział w naszym kraju. Firma prowadzi badania dotyczące nowoczesnych leków stosowanych w niedrobnokomórkowym raku płuca oraz w leczeniu zmian przednowotworowych w obrębie szyjki macicy.

Profesor Sławomir Majewski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił, że nowoczesna technologia polega na zmianie środowiska w obrębie nowotworu z kwaśnego na zasadowe i w ten sposób obumieranie komórek rakowych.
Dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie profesor Kazimierz Roszkowski-Śliż dodał, że wyniki badań klinicznych na obecnym etapie są obiecujące. Pokazują, że terapia jest nietoksyczna i może być stosowana razem z konwencjonalnym leczeniem.

Jeżeli badania kliniczne zakończą się pomyślenie, lek będzie mógł trafić na rynek w ciągu kilku lat.
Spółka pracuje też nad preparatem, który wcześnie podany może zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy wywołanemu przez zakażenie wirusem HPV - brodawczaka ludzkiego. Lek, który jest w ostatniej fazie badań klinicznych, ma postać kremu, wnika bezpośrednio przez nabłonek i błony śluzowe. Powoduje ustąpienie zmian przednowotworowych u ponad 70 procent pacjentek.

IAR

Tagi: zdrowie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB