Autodiagnoza

2013-10-02 14:17:42 (ost. akt: 2013-11-15 11:47:09)

Wiele chorób może mieć swoje odzwierciedlenie w naszym wyglądzie zewnętrznym. Dlatego warto obserwować stan swojej skóry i włosów. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek zmiany, mogą świadczyć o toczącej się wewnątrz naszego organizmu walce z chorobą. Zmiany wizualne pojawiają się zwykle wcześniej niż dolegliwości bólowe ze strony chorych narządów. Wcześnie wykryte mogą znacząco przyspieszyć proces leczenia.

Szczególnie uważnie trzeba przyglądać się zmianom na skórze, która bardzo szybko reaguje na wszelkie zmiany w naszym ciele. Jeśli twarz jest blada, może to świadczyć o zaburzeniach krążenia, niedociśnieniu lub anemii. Jeśli natomiast skóra staje się niepokojąco żółta, być może jest to spowodowane chorobami wątroby lub zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Skóra może też być lekko zaczerwieniona — jeśli jest taka na co dzień, może oznaczać nadciśnienie lub zaburzenia krążenia krwi.
Przyjrzyjmy się jeszcze bliżej twarzy. Cera brązowa (oczywiście nieopalona słońcem lub sztucznymi promieniami w solarium) może świadczyć o chorobach nadnercza, a cera zielonkawa — zwiastuje problemy onkologiczne. W żadnym wypadku nie należy takiego objawu lekceważyć, być może uda się wykryć chorobę w stadium całkowicie wyleczalnym.

Problemy niekoniecznie dermatologiczne
Jeśli skóra jest szorstka i sucha pomimo smarowania jej hektolitrami mleczek nawilżających i balsamów, najprawdopodobniej zwiastuje to problemy dermatologiczne. W tym przypadku można zapobiec rozwojowi choroby poprzez zmianę z kosmetyków drogeryjnych na typowo apteczne, przeznaczone dla osób z atopowym zapaleniem skóry.
Sporo osób zmaga się też z tłustą, zanieczyszczoną, pełną zaskórników i krost skórą. Tylko czasem można taki stan wytłumaczyć zmianami hormonalnymi w organizmie. Jeśli jesteśmy dawno po wieku dojrzewania, a stan skóry nie poprawia się, winna jest najprawdopodobniej zła dieta, nadmiar tłuszczu, soli, cukru i smażonych potraw.

Wklęsłe, zgrubiałe, poszerzone
Jeśli białe plamki, pomimo właściwej pielęgnacji, nie chcą zniknąć, warto zasięgnąć
porady lekarskiej. Może to być bowiem objaw braku
minerałów i witamin, a na-wet przewlekłej choroby
zapalnej.
Warto przyjrzeć się także kształtowi płytek. Jeśli są zaokrąglone, poszerzone lub wypukłe, mogą wskazywać na niewydolność krążenia, marskość wątroby oraz na niektóre wady serca. Jeśli natomiast nasze paznokcie są wklęsłe, możemy podejrzewać zaburzenia hormonalne, brak witamin, niedokrwistość lub alergię. Jeśli płytka jest zgrubiała, zwłaszcza na paznokciach u stóp, może to oznaczać grzybicę, cukrzycę lub po prostu nosimy ciasne, za małe buty.

Reaguj na zmianę koloru
Bardzo istotny jest też kolor paznokci. Zdrowe są różowe, matowe, lśniące. Jeśli robią się blade, świadczyć to może o anemii. Jeśli płytka przybiera żółtawą barwę, być może mamy problemy z nerkami, wątrobą czy płucami. Gdy natomiast płytka robi się niebieskawa, oznacza to, że organizm jest niedotleniony. Czasem paznokcie robią się brązowe, najczęściej w wyniku urazu, który powoduje podpłytkowy wylew krwi. Jednak nie trzeba się obawiać — wchłonie się on samoistnie.

Uwaga na czarne plamki

Dmuchać na zimne i wybrać się do lekarza powinniśmy natomiast wtedy, gdy zauważymy pod paznokciami
czarne plamki, które nie
przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia. Mogą to
być objawy czerniaka i wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej.
Na paznokciach mogą też pojawiać się poprzeczne bruzdy, które powstają w przebiegu chorób układu pokarmowego lub układu krążenia. Jeśli natomiast paznokcie mają liczne, punkcikowe wgłębienia, może to być oznaką schorzeń dermatologicznych, na przykład łuszczycy czy łysienia plackowatego. abc

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB