Nie daj się cukrzycy!

2013-11-07 12:06:55 (ost. akt: 2013-11-07 12:11:25)

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób - co 5 sekund jedna osoba na świecie na nią zapada, a co 10 sekund w wyniku jej powikłań jedna umiera. W Polsce na cukrzycę choruje już ponad 3 mln ludzi, z czego nawet 1 mln jeszcze o tym nie wie. Dlatego chrońmy naszą przyszłość i nie czekajmy z badaniem na ostatnią chwilę. Warto skorzystać z okazji, jaką jest nadchodzący Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (14.11) i sprawdzić własny poziom cukru.

Już ponad 371 milionów ludzi cierpi na świecie z powodu cukrzycy, a według szacunków WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), między 2005 a 2030 rokiem liczba zgonów spowodowanych cukrzycą w ogólnej populacji podwoi się. To pokazuje, że cukrzyca staje się prawdziwą światową epidemią.

- Choć nie ma skutecznej recepty na to, by zapobiec cukrzycy, to zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta pozwolą znacząco zminimalizować ryzyko zachorowania – radzi Barbara Niebisz-Nowak, doradca ds. farmaceutycznych Mediq Apteka. - Jest to szczególnie ważne dla będących w grupie ryzyka, czyli osób otyłych, mających w rodzinie diabetyka lub osób, które ukończyły 45 rok życia oraz kobiet, które cierpiały na cukrzycę ciążową – dodaje. Cukrzyca jest o tyle niebezpieczną chorobą, że długo może nie dawać żadnych objawów, dlatego wiele osób nie wie, że na nią choruje. Z tego powodu, do rozpoznania choroby dochodzi najczęściej, gdy pojawiają się już pierwsze powikłania.

Najłatwiejszym do zdiagnozowania objawem wszystkich typów tej choroby jest zwiększone stężenie cukru we krwi, które można zmierzyć samodzielnie za pomocą testów dostępnych w aptece. Należy pamiętać, że podwyższony poziom cukru nie musi oznaczać cukrzycy. Dlatego w przypadku uzyskania wyniku wskazującego na jego podwyższony poziom, powinniśmy udać się do lekarza po konsultacje.

Objawy

Cukrzyca występuje w dwóch głównych odmianach mających podobne objawy: częste zmiany nastroju, nagłe chudnięcie, ciągłe pragnienie, stałe zmęczenie i zbyt częste oddawanie moczu. Mogą dochodzić do tego też zaburzenia wzroku i niewyjaśniona senność.

Leczenie

W przypadku cukrzycy typu pierwszego chorzy muszą uzupełniać braki insuliny w organizmie za pomocą strzykawek, pomp i penów. Typ 2., łagodniejszy, stanowi 90 proc. wszystkich zachorowań i jest najczęściej związany z otyłością, niezdrowym trybem życia i nadciśnieniem. Na szczęście ta odmiana może być leczona prostymi metodami: zmianą trybu życia, czyli wzrostem aktywności fizycznej, redukcją nadwagi, stosowaniem zdrowej diety cukrzycowej, oraz stosowaniem leków doustnych. W takim przypadku insulina podawana jest tylko w wypadku nieskuteczności bezinsulinowego leczenia. Należy też pamiętać o regularnym badaniu się u specjalisty.
Cukrzyca jest co prawda chorobą nieuleczalną, jednak przyjmując leki i prowadząc właściwy tryb życia, można nad nią zapanować i dożyć późnej starości.

mat. prasowe

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB