W czasach, gdy coraz więcej kobiet poświęca się robieniu kariery i budowaniu zawodowej pozycji, macierzyństwo schodzi na dalszy plan. To dlatego coraz więcej pań decyduje się na powiększenie rodziny dopiero w około czterdziestego roku życia. Ciąża w tym wieku jest najczęściej dobrze zaplanowana, ale obarczona większym ryzykiem niż u młodszych mam.
Bycie mamą po 40 jest też bardziej spokojne. Kobieta, która ma stabilną sytuację rodzinną i materialną, może w pełni oddać się oczekiwaniu na potomka, a potem opiece nad nim. Gdy ma dobrą pozycję zawodową, nie musi się obawiać zwolnienia — pracodawca na pewno będzie na nią czekał. Dojrzała mama jest też bardziej cierpliwa, dojrzalej podchodzi do kwestii opieki nad maleństwem, mniej się stresuje. Co więcej, ciąża w dojrzałym wieku wyraźnie odmładza, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Nie tylko buzujące hormony mają wpływ na wygląd i samopoczucie przyszłej mamy, ale późniejsze spacery z wózkiem sprawiają, że kobieta wygląda młodziej i wszyscy dają jej kilka lat mniej.
Trzeba jednak pamiętać, że ciąża po 40. roku życia może nieść za sobą pewne komplikacje. Nie bez powodu lekarze oceniają, że najlepszy wiek na urodzenie pierwszego dziecka to około 25 lat. Przyszła mama musi więc pamiętać o stałym kontrolowaniu swojego zdrowia i dbać o siebie na co dzień. Konieczne jest właściwe odżywianie, odstawienie używek (papierosów, alkoholu, nadmiaru mocnej kawy). Trzeba zadbać o lekką dietę, ograniczenie spożycia soli, tłustych i smażonych potraw i wszystkiego, co jest ciężkostrawne, a także wysoko przetworzonych produktów. Przyda się też odpowiednia suplementacja, która wspomoże dojrzały organizm w trudach ciąży i zadba, by ani mamie, ani dziecku nie zabrakło witamin i składników mineralnych.
Trzeba, oczywiście, pamiętać, by wszystkie suplementy, nawet te dostępne bez
recepty, zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Dojrzała mama może też dużo ciężej znosić ciążę
niż dwudziestokilkulatka, musi więc zadbać o relaks, odpoczynek i spokojny
tryb życia. Kobiety w dojrzałym wieku są już bowiem mniej wydolne fizycznie, występuje też u nich sporo chorób przewlekłych (np. nadciśnienie), które zwiększają ryzyko powikłań. Dlatego od samego początku ciąży warto być pod fachową opieką dobrego lekarza.
abc
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
as #1316895 | 83.11.*.* 5 lut 2014 13:45
chwila zapomnienia a potem tatuś alimenty płaci a jak nie ma z czego to idzie siedzieć
!
odpowiedz na ten komentarz