Lekarz rodzinny przewodnikiem pacjenta

2014-09-26 07:00:00 (ost. akt: 2014-09-25 09:51:44)

Siedzą za biurkiem i wypisują recepty? To stereotyp lekarzy rodzinnych, jakże daleki od rzeczywistości. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej prowadzą wiele działań, których celem jest nie tyle leczenie, ile profilaktyka i propagowanie zdrowego stylu życia. Bo najlepszym lekiem na wiele chorób jest właściwa profilaktyka.

Lekarz Arkadiusz Smolicz prowadzi m.in. wykłady z cyklu Szkoła Cukrzycy w UTW w Działdowie

Lekarz Arkadiusz Smolicz prowadzi m.in. wykłady z cyklu Szkoła Cukrzycy w UTW w Działdowie

Profilaktyka zdrowotna to jeden z najważniejszych obszarów działania podstawowej opieki zdrowotnej i pracujących w niej lekarzy. Członkowie Porozumienia Zielonogórskiego prowadzą liczne działania zarówno o wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Uczestniczą w wielu akcjach profilaktycznych, prowadzą wykłady promujące zdrowy styl życia, zachęcają do aktywności fizycznej. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej angażują się też w inicjatywy walczące o czystość środowiska i bezpieczeństwo ekologiczne. Nie wszystkie działania spotykają się z przychylnością władz, jednak lekarze ryzyka się nie boją – dla nich dobro pacjenta zawsze jest na pierwszym miejscu.

Opieka przez całe życie
Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej zajmują się pacjentem na każdym etapie jego życia – od urodzenia aż do starości. — Lekarze PZ prowadzą badania bilansowe dzieci, których celem jest ocena rozwoju i stanu zdrowia w poszczególnych etapach życia — mówi lekarz Arkadiusz Smolicz. —Wykonują szczepienia obowiązkowe w ramach kalendarza szczepień, ale nie tylko – od lat w przychodniach PZ prowadzone są szczepienia zalecane, czyli te, które nie są objęte refundacją. Szczepionki są w tym przypadku znacznie tańsze niż kupowane bezpośrednio w aptekach.

Podobnie jest z akcją szczepienia przeciw grypie. W tym roku PZ uczestniczy w akcji zorganizowanej przez Federację PZ. Pacjenci mogą zaszczepić się w przychodni, gdzie czeka na nich szczepionka. Choć szczepienia nie są refundowane, szeroko zakrojona akcja informacyjna przynosi efekty i coraz więcej osób decyduje się zaszczepić przed sezonem jesienno-zimowym. — Warmińsko-Mazurski Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie ma na swym koncie nieodpłatne szczepienie przeciw grypie dzieci z domów dziecka naszego województwa — dodaje Arkadiusz Smolicz.

Wczesna diagnoza, większa szansa na wyleczenie
Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego realizują też wiele programów skierowanych do dorosłych pacjentów, między innymi programy zdrowotne w zakresie chorób układu krążenia oraz tzw. chorób tytoniowych. Niestety, pacjenci nadal niechętnie uczestniczą w badaniach profilaktycznych. Choć są one bezpłatne i ogólnodostępne, wiele osób na wizytę u lekarza decyduje się dopiero wtedy, gdy zaczynają odczuwać konkretne dolegliwości.

Tymczasem regularne badania, takie jak mammografia czy cytologia szyjki macicy pozwalają na wczesne wykrycie ciężkich chorób, w tym nowotworów w stadium możliwie najwcześniejszym — a to ma bezpośrednie przełożenie na szansę wyleczenia. To lekarze rodzinni walczą na co dzień z błędnym myśleniem, że o nowotworze lepiej nie wiedzieć lub lepiej raka nie ruszać. To oni uświadamiają pacjentów i zachęcają do dbania o zdrowie.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych
W Warmińsko-Mazurskim Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie bardzo ważnym aspektem działania jest podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Podczas zjazdów i spotkań lekarze zawsze znajdują czas na wykłady dotyczące najbardziej istotnych zagadnień związanych z diagnostyką i leczeniem swoich pacjentów.

Lekarze skupieni w PZ angażują się również w profilaktykę chorób cywilizacyjnych. — Prowadzona przez nas Szkoła Cukrzycy z jednej strony ma na celu poprawę wiedzy osób chorych na cukrzycę i ich rodzin, z drugiej jednak, poprzez zaangażowanie w organizację spotkań władz i organizacji lokalnych, uświadamia społeczności lokalnej zagrożenia jakie niesie za sobą późno rozpoznana i źle leczona cukrzyca – mówi Arkadiusz Smolicz. — Efektem jest większe zainteresowanie badaniami przesiewowymi wśród pacjentów pozostających pod opieką lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego.

Zapobiegaj i regularnie badaj się
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są dla swoich pacjentów przewodnikami i powiernikami. Dla nich człowiek, który wchodzi do gabinetu, nie jest kolejnym przypadkiem, a osobą, którą dobrze znają. Znają też rodzinę pacjenta i jego sytuacją życiową, a to przekłada się na szybszą diagnostykę i wczesne włączenie prawidłowego leczenia.

Niestety, jako lekarze rodzinni od lat borykamy się w naszym kraju z nadmiarem biurokracji, absurdalnymi przepisami, niekorzystnymi zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów, a także ograniczeniami w dostępie do badań specjalistycznych — mówi lekarz Arkadiusz Smolicz. — Od lat walczymy przede wszystkim o swoich pacjentów, którym chcemy zapewnić najwyższą jakość usług medycznych oraz wiedzę, jak zapobiegać chorobom.

Każdy obywatel powinien mieć wybranego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i odwiedzać go nie tylko, gdy choroba się pojawi, ale przede wszystkim po to, by chorobom zapobiegać. Gabinety lekarzy rodzinnych są szeroko otwarte nie tylko dla osób chorych, ale też dla zdrowych.


Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. maria #1494140 | 88.156.*.* 26 wrz 2014 15:27

    prosze o wskazanie mi dobrego lekarza na Zatorzu,żeby posiadał wiedzę,nie liczył kasy dla siebie no i żeby nie był pediatrą A LEKARZEM Z POWOŁANIA!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Dżon Rambo #1494025 | 95.49.*.* 26 wrz 2014 12:42

    Jak mnie boli oko ide do okulisty, jak mnie boli ucho ide do laryngologa jak mnie je*ie prostata to ide do urologa a jak odbyt to do proktologa oczywiscie prywatnie bo na NFZ to kolejki 100 lat. Do Rodzinnego sie chodzi tylko po jakies zaswiadczenia lekarskie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. leon #1493964 | 83.25.*.* 26 wrz 2014 10:52

    a co państwo możecie powiedzieć o kulturze lekarskiej ?,kiedy mając dwa kroki do pracy permanentnie spóżnia się taka pani po 10, 15 i więcej min. numerek na 10.30 a wchodzisz 0 11.50. i ta szuflada pełna bombonierek ?w między czasie kupa poza kolejką.Ci którzy powinni to kontrolować chyba też mają to w dupie. pozdrawiam wiernych taj PANI

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. gość #1493957 | 80.55.*.* 26 wrz 2014 10:32

    Kiedy włączą ogrzewanie w blokach - strasznie zimno

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. Zibek #1493954 | 88.156.*.* 26 wrz 2014 10:27

    Zaskakują mnie te negatywne opinie o lekarzach rodzinnych. Ja o" swojej" lekarce rodzinnej Pani Agnieszce Podleś mogę tylko mówić dobrze i bardzo dobrze. Zapytałem ją niedawno jak spędziła urlop: odpowiedziała: A czy Pan mnie kiedyś nie zastał w gabinecie ? Pracuje i to dobrze ( trafne diagnozy) przez okrągły rok i choć tylko przez 7 godzin dziennie potrafi w razie potrzeby przyjąć nawet stu pacjentów. Jest prawdziwym lekarzem z powołania i dlatego (dla Jej dobra) nie ujawnię w jakiej przychodni pracuje.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. jam #1493942 | 178.36.*.* 26 wrz 2014 10:08

      Ja byłam świadkiem L4 na telefon.... lub też podczas dzwonienia(od7;30) do rejstracji by się umówić ok godz 9 odbiera pani z rejstracji i mowi , że numerków nie ma i po zadaniu pytania co ja mam teraz zrobic otrzymałam odp "nie wiem". Cóż z naszych składek ja leczyc trzeba się prywatnie.... więc artykuł odbiega od normy

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. agus #1493938 | 89.228.*.* 26 wrz 2014 09:48

      żadnego pozytywnego komentarza na temat lekarza rodzinnego, czy to nie powinno dać do myślenia ludziom odpowiedzialnym za nasze zdrowie???

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. ppp #1493933 | 83.25.*.* 26 wrz 2014 09:36

      lekarz rodzinny to tak wyleczy, nie dając skierowania do specjalisty, że jak się trafi do specjalisty to może już tylko stwierdzić rak złośliwy i wypisać zgon pacjenta. Lekarze rodzinni to największa porażka służby zdrowia.Na niczy się nie znają a chcą leczyć bo skierowanie to muszą zapłacić, liczą się dla nich pieniądze a nie pacjent. Za wszystko musimy zapłacić prywatnie jak coś dolega. Dziwne że prywatnie nie ma kolejek. Lekarze rodzinni do LIKWIDACJI.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    4. henryk #1493923 | 78.30.*.* 26 wrz 2014 09:15

      Jaka q.wa profilaktyka i opieka! Prostaty nie badaja,nawet nie zapytają.Oczy-jaskra,zaćma,kolejki bo ciul z budowlanej musi zarobić. Morfologia,zęby na własny koszt.Nosz q.wa 25 lat wolności :-D

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    5. rom #1493921 | 88.156.*.* 26 wrz 2014 09:11

      a ha ha no cóż marzenia marzenia ja jak poprosiłam swoją panią doktor o skierowania na podstawowe badania bo 5 lat już ich nie robiłam to usłyszałam a po co jak nic Pani nie jest

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    6. jolka #1493894 | 83.9.*.* 26 wrz 2014 08:33

      PO CO RODZINNI,ZA WSZYSTKO MUSZĘ PŁACIC PRYWATNIE,CZASEM SIE ZLITUJE NAD MORFOLOGIĄ DZIECKA.

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    7. iks #1493889 | 83.25.*.* 26 wrz 2014 08:24

      lekarze rodzinni powinni być zlikwidowanie i dopiero wtedy się skończą koleji do lekarzy, lekarze rodzinni są mało kompetentni, podejmują leczenie we własnym zakresie a nie dają skierowań na badania, dbają tylko o swoje finanse.

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    8. rencista #1493871 | 88.156.*.* 26 wrz 2014 07:50

      o czym wy piszecie? nie macie pojęcia o lekarzach I kontaktu. Są niedoszkoleni - przynajmniej ja na takich trafiałem - oszczędzają na wszystkich możliwych, nawet podstawowych badaniach, a co dopiero mówiąc o diagnostyce i prawidłowym leczeniu! Szkolić, szkolić ich i nauczyć nie oszczędzać na pacjentach!

      Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz