Jesienne uzupełnianie lata

2014-10-02 10:00:00 (ost. akt: 2014-10-02 10:49:59)

Wakacje już za nami. Wypoczęci i pełni energii zdobytej podczas wyjątkowo słonecznego lata, wracamy do codziennych zajęć. Jego niewątpliwe atuty jednak dały nam się we znaki. Zniszczone słońcem i morską wodą włosy, skóra i paznokcie potrzebują intensywnej regeneracji. Jesień także nie będzie dla nich łaskawa — niesprzyjająca aura, niskie temperatury i silne wiatry działają na ich niekorzyść. Nasza skóra, włosy i paznokcie potrzebują więc wsparcia od wewnątrz.

Jesienne uzupełnianie lata

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Codzienne obowiązki, stres związany z pracą powodują, iż zapominamy o zdrowym odżywianiu i dostarczaniu naszemu organizmu odpowiednich składników odżywczych i witamin. Nie pamiętamy, aby posiłki były tak skomponowane, żeby zaspokajały zapotrzebowanie organizmu w brakujące mikroelementy. Dlatego warto sięgnąć po suplementy, które będą uzupełniały nasze menu.

Stres oksydacyjny
Niedobory jakie powstały w naszym organizmie podczas lata w połączeniu ze stresującym powrotem do codziennych obowiązków, zanieczyszczeniami środowiska oraz niewłaściwą dietą mogą być przyczyną wystąpienia stresu oksydacyjnego, który jest bardzo szkodliwy tak dla naszej urody, jak i zdrowia.
Stres oksydacyjny, zwany również tlenowym, powodowany jest spadkiem aktywności antyoksydacyjnej, czyli zdolności organizmu do zapobiegania niszczenia komórek przez wolne rodniki. Ma on miejsce w stanie zaburzenia równowagi między przeciwutleniaczami a utleniaczami na rzecz prooksydantów.
Ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym wspomaga witamina E, która zawarta jest m.in. w oleju z wiesiołka.
Warto też sięgnąć po preparaty zawierające w swoim składzie skrzyp polny, biotynę i cynk, które pomagają zachować zdrowe włosy i skórę. Ułatwią regenerację zniszczonych letnim słońcem włosów.
Biotyna przyczynia się również do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych oraz metabolizmu energetycznego. Ponadto pomaga ona w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, a także utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych pozytywnie wpływa więc nie tylko na naszą urodę, ale i umysł.

ramka
Wyreguluj przemianę
Przygotowując nasz organizm na chłodniejsze miesiące warto zadbać o prawidłową przemianę materii. Jesienna chandra często powoduje, iż sięgamy po bardziej kaloryczne przekąski, również te czekoladowe, które poprawiają nam nastój w deszczowe wieczory. Dlatego warto w tym okresie sięgnąć po preparaty, które pomogą w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu.
Szukajmy więc w składzie chromu, inulinę, witaminę B6, cynk oraz niacynę. Witamina B6 i niacyna przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego i zmniejszenia uczucia znużenia i zmęczenia.
Ponadto pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Chrom natomiast wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, a także przyczynia się do prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych. Kr

• Z urlopu zwykle wracamy z piękną opalenizną, którą ciągle traktujemy jako dowód udanych wakacji. Niestety, zdarza się, że zbyt „aktywnie“ korzystamy ze słońca nie zabezpieczając odpowiednio skóry. Skutkuje to niekiedy oparzeniami słonecznymi, a nawet trwałym uszkodzeniem skóry. W grupie ryzyka znajdują się także osoby z jaśniejszą karnacją. Narażeni są także wczasowicze wypoczywający w krajach, gdzie dawka promieniowania UVA i UVB jest zdecydowanie większa z racji ich położenia geograficznego. U osób, które przesadziły z kąpielami słonecznymi, pojawia się dużo nowych zmarszczek, a już istniejące pogłębiają się. Skóra nadmiernie wiotczeje, staje się sucha i wyraźnie cieńsza. Osobnym problemem są popękane naczynka krwionośne, które pojawiają się zazwyczaj na twarzy i dekolcie. Pod wpływem promieniowania UV nasilają się i stają się wyraźniejsze już istniejące zmiany naczyniowe.
• Na szczęście wszelkiego typu zmiany można wyleczyć, a nasz organizm dąży do przywrócenia stanu sprzed zadziałania szkodliwego bodźca. Odpowiednio dobrane zabiegi wspomagają naturalną regenerację skóry. Jeśli jednak nie wspomożemy procesów odnowy, skóra będzie się regenerować dłużej, a niektóre zmiany będą widoczne już zawsze. Rodzaj wykonywanych zabiegów i czas trwania terapii zależy od problemu, z jakim chcemy się uporać. Jeśli na twarzy pojawiły się popękane naczynka, to do ich usunięcia wystarczy jeden zabieg. Inne, jak np. mezoterapia igłowa, wymagają powtarzania co kilka tygodni.
Innych zabiegów wymaga skóra wiotka i odwodniona, a innych przebarwienia lub zmian o charakterze naczyniowym. Efekt leczenia uzależniony jest od rodzaju problemu, systematyczności pacjenta oraz bezwzględnego wymogu stosowania fotoprotekcji przez cały rok. Terapię możemy wspomóc codziennym używaniem dermokosmetyków, które zaleci nam lekarz. Są to preparaty apteczne, dostosowane do odpowiedniego rodzaju skóry.
• W przypadku leczenia przebarwień do dyspozycji mamy wiele różnych metod. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i po przeprowadzeniu analizy skóry, lekarz wybiera najskuteczniejszą metodę. Istotne znaczenie ma głębokość, na której znajdują się złogi barwnika. Oczywiście im wcześniej od momentu pojawienia się zmian zaczniemy leczenie, tym jego skuteczność będzie większa. Z usuwaniem przebarwień bardzo dobrze radzi sobie laser. Koloryt skóry może zostać ujednolicony także dzięki zastosowaniu peelingów medycznych. W przypadku leczenia przebarwień bardzo często stosuje się terapie łączone.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB