Ebola w Europie. Olsztyński sanepid uspokaja

2014-10-14 16:15:00 (ost. akt: 2014-10-14 15:17:07)

W związku z nasilającymi się doniesieniami dot. występowania zakażeń wirusem Eboli na świecie, oraz rzekomymi przypadkami zarażeń w Polsce, olsztyński sanepid opublikował na swojej stronie dane dla mieszkańców regionu, które mają ich uspokoić i doinformować.

Na stronie olsztyńskiego sanepidu: http://www.wsse.olsztyn.pl/slajd,4 znaleźć można listę dokumentów, które opisują wirus Eboli jak i procedury postępowania w przypadku jego wystąpienia w Polsce. Jest również odniesienie do strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na której zamieszczono dane WHO na temat aktualnego statusu rozwoju tej choroby na świecie.

"W związku z trwającą od lutego 2014 r. w 3 krajach Afryki: Gwinei, Liberii i Sierra Leone epidemią gorączki Ebola (EVD), w ostatnim okresie wystąpiły również pojedyncze przypadki zawleczenia tej choroby do krajów umiarkowanej strefy klimatycznej (1 przypadek do USA). W Hiszpanii wystąpił ponadto przypadek zakażenia szpitalnego od chorego przetransportowanego z Afryki na planowe leczenie. Do chwili obecnej nie wystąpiły natomiast przypadki zawleczeń do Anglii, Francji, Belgii tj. krajów, które łączą szczególnie intensywne kontakty społeczne-gospodarczo z krajami objętymi epidemią. Obecne ryzyko zawleczenia Eboli do Polski jest niezwykle niskie, nie może być jednak całkowicie wykluczone."

GIS na podstawie raportu WHO podaje również zalecenia dla osób, które planują pobyt w rejonach występowania Eboli

"W przypadku, gdy przełożenie podróży nie jest możliwe, w celu uzyskania profesjonalnej porady lekarskiej w zakresie zagrożeń epidemiologicznych w tych krajach oraz możliwości profilaktyki przeciw chorobom innym niż Ebola (profilaktyce przeciw malarii oraz szczepieniom przeciw żółtej gorączce), należy przed wyjazdem skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej, najlepiej nie później niż 4 - 6 tyg. przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki w terminie umożliwiającym osiągnięcie odpowiedniego poziomu odporności przeciw żółtej gorączce i malarii. Natomiast dla gorączki Ebola nie istnieje szczepionka, ani profilaktyka farmakologiczna".

Przeczytać możemy również jak powinny postępować osoby podróżujące...

"Zgodnie z zaleceniami (WHO, ECDC, CDC) podróżujący powinni w najwyższym stopniu zachować następujące środki ostrożności:
• przestrzegać zasad higieny rąk,
• unikać wszelkich kontaktów z osobami chorymi lub ciałami osób zmarłych,
• unikać wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami (w szczególności z małpami, gatunkami leśnych antylop, gryzoniami, nietoperzami), również z ciałami padłych zwierząt,
• nie spożywać mięsa dzikich zwierząt,
• dokładnie myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem,
• unikać przygodnych kontaktów płciowych – w przypadku podjęcia związanego z nimi ryzyka stosować zabezpieczenia,
• zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy (np. jaskiń, kopalni, schronów).
W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską".

...oraz w przypadku wystąpienia gorączki oraz innych objawów po powrocie z obszarów występowania gorączki Ebola

"W przypadku wystąpienia po powrocie z Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone co najmniej jednego z następujących objawów: gorączka >38.5°C, nasilony, utrzymujący się ból głowy, bóle mięśni, wymioty, biegunka, ból brzucha, nie mające innych przyczyn krwawienia/wylewy krwi (np. podskórne, w obrębie błon śluzowych, siniaki) należy pozostać w domu i zadzwonić niezwłocznie pod numer 112 lub 999 w celu uzyskania od dyspozytora medycznego informacji o dalszym postępowaniu (patrz: Procedura postępowania dla dyspozytora medycznego Państwowego Ratownictwa Medycznego)".

Opisano również w jaki sposób wirus się rozprzestrzenia

"Przeniesienie wirusa Ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. W przypadku bliskiego kontaktu z chorym twarzą w twarz - personel medyczny musi zabezpieczać twarz (błony śluzowe oczy, nosa i ust) przed przeniesieniem wirusa na bliską odległość (do 1 m) w wyniku zachlapania lub aerolizacji wydzielin chorego. Osoba zakażona staje się zakaźna dopiero po wystąpieniu objawów. Natomiast w odróżnieniu do wirusa odry, ospy wietrznej lub grypy wirus Ebola nie szerzy się drogą powietrzną. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz od zakażonych/padłych zwierząt takich jak: małpy czy nietoperze. Maksymalny okres wylęgania choroby (inkubacji) wynosi do 21 dni od chwili kontaktu ze źródłem zakażenia".

Opracowano na podstawie materiałów WHO z 8 października 2014 r.

Źródło: WSSE w Olsztynie / GIS

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mudzyn #1507459 | 88.156.*.* 14 paź 2014 17:02

    Ebola srola. Po co to ludzi straszyc.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. u nas jest #1507444 | 83.31.*.* 14 paź 2014 16:40

    ale Jabola! :) choroba żulerni

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz