Bez kwasu dla zasady, czyli dieta alkaliczna

2015-01-13 14:00:46 (ost. akt: 2015-01-13 16:01:52)

Zdrowe odżywianie służy przede wszystkim utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji, a dopiero później odchudzaniu. Nic więc dziwnego, że ogromną popularnością cieszą się nie tylko diety pozwalające zrzucić kilka kilogramów, ale też diety lecznicze. Jedną z nich jest dieta zasadowa, inaczej - dieta alkaliczna.

W diecie zasadowej ważne jest jedzenie roślin oleistych, m.in. orzechów.

W diecie zasadowej ważne jest jedzenie roślin oleistych, m.in. orzechów.

Autor zdjęcia: freeimages.com

Podstawą powstania diety zasadowej była sprawdzona teoria, ze wiele chorób i dolegliwości zdrowotnych może być spowodowanych przez zakwaszenie organizmu. Celem diety zasadowej (nazywanej też dieta alkaliczną) jest przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Pierwsze objawy zakwaszenia

Jedną z przyczyn zakwaszenia organizmu jest niewłaściwe odżywianie. Objawy, na które warto zwrócić uwagę, to ciemne kręgi pod oczami, problemy z cerą (krosty, wypryski), nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zawroty głowy, nudności, mroczki przed oczami. O zakwaszeniu organizmu mogą również świadczyć kwaśny lub gorzki posmak w ustach, obłożony język, uderzenia krwi do głowy i ogólne osłabienie, odczuwane już od momentu porannego wstania z łóżka. Inne oznaki zakwaszenia organizmu to także częste wahania wagi ciała, problemy z pęcherzykiem żółciowym (złogi i kamienie), bóle kręgosłupa i mięśni, a także pogorszenie nastroju i problemy z koncentracją.
Jeśli nie zareagujemy w porę i nie zaczniemy przeciwdziałać zakwaszeniu organizmu, może ono z biegiem lat przerodzić się w dużo poważniejsze problemy ze zdrowiem: nadciśnienie, miażdżycę, cukrzycę, osłabienie układu odpornościowego, a nawet nawracającą depresję.

Ograniczenie niektórych produktów

Skutecznym i przynoszącym dobre efekty odkwaszaniu organizmu jest dieta alkaliczna. Polega ona na przejściu od żywności kwasowej (takiej jak mleko, mięso, cukier, kofeina, alkohol) do żywności zasadowej. Można przestawić się na taką dietę od razu, można też tego dokonywać stopniowo — ta druga opcja jest dla osób, które nie wyobrażają sobie drastycznej zmiany diety z dnia na dzień. Chodzi bowiem nie o to, by obrzydzić sobie tę dietę już na wstępie, ale by zamieniła się ona w trwałe nawyki żywieniowe.
Podobnie jak w każdej innej diecie, także w diecie alkalicznej należy spożywać dużo warzyw i owoców. Silne działanie alkalizujące mają przede wszystkim warzywa zielone — są one bogatym źródłem soli mineralnych i mikroelementów. Warzywa należy spożywać na surowo bądź gotowane na parze. Nie wszystkie jednak powinno się poddawać obróbce cieplnej, na przykład pomidory po ugotowaniu stają się kwasowe. Jako zdrową porcję warzyw można też potraktować soki warzywne.
W tej grupie omijać należy jednak soki z marchwi, które są bardzo słodkie i nie mają działania alkalizującego. Nie wszystkie warzywa są jednak wskazane w diecie alkalicznej. Te, które są bogate w węglowodany, czyli ziemniaki, dynia itp., możemy spożywać maksymalnie trzy razy w tygodniu. Podczas ich trawienia nasz organizm wytwarza bowiem kwasy, nie mają więc wpływu na odkwaszanie organizmu.

Soki rób w domu, nie kupuj gotowych

Spośród owoców, o dziwo, najbardziej alkaliczne są cytryny i grejpfruty. inne owoce również, dlatego warto je spożywać w miarę regularnie. najlepiej jest spożywać porcje owoców jako przekąski pomiędzy posiłkami. jeśli lubimy soki owocowe, przygotowujmy je samodzielnie w domu — soki sklepowe mają bowiem bardzo dużą zawartość cukru, który nie sprzyja żadnej diecie.
Silne działanie alkalizujące mają też różnego rodzaju kiełki. Szczególnie polecane są kiełki soczewicy, fasoli mung i lucerny. Mają sporo witamin i mikroelementów, warto je więc spożywać szczególnie w tym okresie, gdy o świeże warzywa i owoce jest dość trudno. Kiełki możemy samodzielnie wyhodować sobie w domu i mieć codzienną dawkę zdrowia do kanapek czy sałatek. W diecie alkalicznej warto zadbać o regularne spożywanie nasion roślin oleistych — migdałów, orzechów, ziarna dyni czy słonecznika.

Dobre tłuszcze jedz codziennie

W diecie alkalicznej nie można tez zapominać o dobrych tłuszczach. Powinno pochodzić od nich około 20 procent codziennej dawki kalorii. Dobre tłuszcze, które wpływają na odkwaszanie organizmu zawiera awokado, nasiona roślin oleistych oraz oleje tłoczone na zimno. Warto pamiętać o tym, że oleje te należy spożywać na zimno (w sałatkach) lub dodawać do potraw już po ugotowaniu. abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BioChatka.pl #1640066 | 78.11.*.* 20 sty 2015 10:51

    Bardzo fajna dieta, od jakiegoś czasu zachęcamy do odkwaszania organizmu np. szklanką wody z cytryną każdego poranka. Pamiętajmy o zdrowej żywności

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zdrowa #1637952 | 89.69.*.* 17 sty 2015 22:21

    Fajna dieta! Podoba mi się bardzo i chyba ją sobie aż wdrożę w życie z czystej ciekawości, bo od jakiegoś czasu jestem na tabletkach iqgreen i do tego ogarniczam jedzenie kolacji po godzinie 18. Schudłam w ten sposób jakieś 4 kg w miesiąc, natomiast chcę pogłębiąc efekty bo mam sporą nadwagę cały czas :/

    ! - + odpowiedz na ten komentarz