Aktywność fizyczna to bardzo ważny element profilaktyki zakrzepicy, zwłaszcza u osób po 60. roku życia.
Autor zdjęcia: freeimages.com
Co 37 sekund zakrzepica zabija na świecie człowieka. W Unii Europejskiej z jej powodu umiera dwa razy więcej osób niż z powodu AIDS, raka piersi, prostaty i wypadków komunikacyjnych łącznie. Mimo że skutki tej choroby są najczęściej tragiczne, wiedza o zakrzepicy jest niewielka. Aż trzy czwarte ludzi nie wie, jakie są jej przyczyny, jak się objawia i kto jest na nią najbardziej narażony.
Choroba jest nie tylko groźna, ale też bardzo podstępna. W ponad połowie przypadków rozwija się bezobjawowo albo skąpoobjawowo, a może zabić człowieka w ciągu dosłownie kilku chwil. Zachorowalność na zakrzepicę rośnie wraz z wiekiem. Po 60. roku życia to ryzyko wzrasta wręcz dramatycznie i niestety wraz ze starzeniem się społeczeństw problem będzie narastał. Już dziś w Polsce mamy rocznie około 56 tysięcy nowych zachorowań na zakrzepicę żylną.
Zmęczone po całym dniu nogi powinno się kłaść na podnóżku, by były wyżej, oraz ruszać stopami. Bezruch sprzyja zakrzepicy. Przy konieczności dłuższego siedzenia warto założyć profilaktyczne podkolanówki przeciwzakrzepowe. Dobre efekty daje też pływanie i jazda na rowerze. Osoby leżące powinny często napinać i rozluźniać mięśnie łydek, zginać nogi w kolanach, ruszać palcami i stopami.
abc
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Monika Dryk #1743039 | 77.65.*.* 28 maj 2015 15:20
Niestety na tę chorobę cierpi coraz więcej osób. Warto przeciwdziałac jej wielu skutkom, poprzez odpowiednie dbanie o siebie. Polecam serwis gramozycie.pl, który w całości poświęcony jest chorobom serca. Polecam!
! odpowiedz na ten komentarz