Pierwsza taka operacja w województwie

2015-02-17 13:00:00 (ost. akt: 2015-02-17 12:48:18)
Pierwsza taka operacja w województwie

Autor zdjęcia: WSSD

Śruby, pręty i manipulatory — w tych trzech słowach kryje się zupełnie nowa jakość w operowaniu kręgosłupów u dzieci. Wczoraj ortopedzi ze szpitala dziecięcego użyli ich po raz pierwszy. Ze znakomitym skutkiem.

Pacjentką olsztyńskich lekarzy była piętnastolatka spod Pisza. Trafiła na stół operacyjny rano, a po kilku godzinach była już wybudzona. — Wszystko poszło tak, jak się spodziewaliśmy — mówi dr Robert Budkiewicz, ortopeda traumatolog z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
System, który przy tej operacji zastosowali lekarze, na świecie jest znany od kilku lat. — Jako pierwsi na Warmii i Mazurach i prawdopodobnie pierwsi w Polsce wykorzystaliśmy podczas operacji skoliozy tak nowoczesne instrumentarium, czyli specjalistyczne śruby, pręty i manipulatory do wykonywania korekcji. Ich zastosowanie daje możliwość uzyskania lepszej korekcji, większej stabilności kręgosłupa po zabiegu, pewniejszego utrzymania korekcji, a także zredukowania zakresu usztywnienia. To instrumentarium jest droższe od wykorzystywanego standardowo. Sądzę, że za rok, może dwa jego cena spadnie i wtedy stanie się wykorzystywane coraz częściej — dodaje Budkiewicz.
Podczas operacji wykorzystany został również nowy sposób tamowania krwawienia. — Tradycyjna metoda mogła spowodować rozległą martwicę tkanek, gdyż wykorzystywała wysokie temperatury. Tym razem naczynia krwionośne były zamykane w niższej temperaturze. To bardziej bezpieczne dla pacjenta, bo znacznie ogranicza krwawienie w czasie operacji — dodaje lekarz.
Doktor Budkiewicz zaznacza, że optymalny czas na operację skrzywionego kręgosłupa to 13-16 rok życia.
— Jednak każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie. Najmłodsze dziecko, które operowałem, miało trzy lata — mówi.
W najbliższych tygodniach mogą odbyć się w szpitalu dziecięcym dwie kolejne nowatorskie operacje ortopedyczne. Lekarze będą korygowali kręgosłup, usztywniając go na środku, ale nie na końcach. Dzięki temu operacja nie ograniczy wzrostu dzieci, które będą jej poddane.
Piętnastolatka, którą operowano wczoraj, do domu będzie mogła wrócić najpewniej w przyszłym tygodniu.

Małgorzata Kundzicz

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Były pacjent Trzebnicy #1670700 | 83.6.*.* 20 lut 2015 14:12

    Czy Olsztyn słyszał o Trzebnicy? Tam operacje skoliozy u dzieci robione są od dawna.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. szaroburakponurak #1668572 | 88.156.*.* 17 lut 2015 21:41

    Albo dziennikarze nie umieją pisać, albo lekarze nie wiedzą co robią. Na czym ta innowacyjność operacji polega? Skoro w Ameryce robią od kilku lat, tzn. że jest tam powszechnie znana. Czy w Polsce jest nieznana? A więc nasz cudowny Olsztyn jest INNOWACYJNY !

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. druid #1668544 | 95.41.*.* 17 lut 2015 20:54

    Implanty do tej pory używane w Polsce wprowadzono na rynek w USA w 2004 roku (CD Horizon Legacy) w Olsztynie po raz pierwszy zastosowano w 2007 roku. Niewiele szpitali na to stać. Najnowszy system Implantów, o którym prawwdopodobnie jest mowa w artykule CD Solera w USA po raz pierwszy zastosowano w 2011 roku, w Polsce u dzieci właśnie teraz w Olsztynie, u dorosłych już stosowano. 4 lata różnicy pomiędzy USA. Tak więc jest to nowość implantowa, technika operacyjna nie różni się od tej z przed kilku lat. Chociaż ta technika korekcji, została w USA pierwszy raz użyta w bodajże 2008 roku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Pit #1668427 | 178.235.*.* 17 lut 2015 18:35

    Lekarze trochę pokory. Jeśli takie zabiegi są wykonywane od wielu lat na świecie to ich wykonanie po razy pierwszy w regionie nie powinno być czymś nadzwyczajnym. Szczególnie w dobie globalizacji. Używanie słowa nowatorskie również jest nadużyciem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)