Olejki eteryczne w damskiej torebce

2015-04-16 13:50:42 (ost. akt: 2015-04-21 15:40:49)
Olejki eteryczne w damskiej torebce

O tym, co to jest lecznicza aromaterapia i kiedy mamy z nią do czynienia rozmawiamy z Moniką Kozak, psychologiem, terapeutą ciała, ekspertem Florame.

- Co to jest lecznicza aromaterapia i czy pachnąca lawendą kąpiel jest już taką terapią?
- Większość osób rozumie pojęcie aromaterapii, jako leczenie zapachami. Jest to tylko część prawdy. Oczywiście, przyjemny zapach dobrze na nas wpływa, poprawia nasze samopoczucie, ale jest to działanie chwilowe, powierzchowne. Płyny do kąpieli zawierają zazwyczaj tylko substancje zapachowe, a te nie mają właściwości leczniczych. Właściwości takie mają natomiast naturalne olejki eteryczne, które znajdziemy w certyfikowanych produktach kosmetycznych. To właśnie te olejki, a właściwie ich synergię wykorzystuje się w aromaterapii leczniczej.

- Jak więc spośród mnóstwa produktów opatrzonych etykietką “aromatherapy” odróżnić te prozdrowotne i gdzie szukać takich produktów?
- Informację na pewno znajdziemy na etykiecie produktu. Tam też powinna być notka dotycząca tego czy użyty w produkcie olejek jest w 100 procentach naturalny, pozyskany w procesie destylacji. Dopiero taki ma właściwości lecznicze. Kolejną ważną informacją, której powinniśmy szukać na etykiecie są certyfikaty. Zawsze jest dobrze, jeśli produkt posiada certyfikat Bio Organiczny lub Ecocert.

Certyfikowane produkty znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością lub w sklepach z kosmetykami organicznymi. Tam też pracują wykwalifikowani doradcy, posiadający wiedzę na temat technologii produkcji olejków, a także ich właściwości i oddziaływania na ludzki organizm. Obecnie do dyspozycji mamy gotowe produkty, wykorzystujące synergię odpowiednio dobranych olejków. Doradca pomoże nam wybrać odpowiedni “zestaw”, który pomoże skutecznie uporać się z różnymi dolegliwościami.

- Ważnym aspektem jest też opakowanie i sposób aplikacji takiego produktu.
- Początkowo produkty aromaterapii wytwarzano w bardzo prosty sposób – po prostu mieszano w domu składniki (olejki) w odpowiednich proporcjach i przechowywano je w specjalnych naczyniach. Trudno jednak było je wziąć ze sobą w podróż czy użyć choćby na ulicy. Współcześni producenci zadbali więc o to, aby korzystanie z dobrodziejstw olejków było nie tylko wygodne, ale także, by można je było schować np. do torebki. Tak powstały roll-ony. Taki roll-on możemy wziąć ze sobą wszędzie - w podróż, nosić w kieszeni, w torebce czy w plecaku w czasie wędrówki po górach. Uwięziona w roll-onie synergia odpowiednich olejków może nam służyć w każdej sytuacji. Roll-ony są bardzo popularne np. we Francji. Ludzie po prostu noszą je przy sobie, by w każdej chwili móc z nich skorzystać. Także w Polsce roll-ony zyskują coraz większą popularność. To zasługa małego, poręcznego opakowania i łatwości aplikowania olejków. Kiedy na przykład jesteśmy znużeni podróżą z łatwością zaktywizujemy się synergią pobudzającą. Kiedy nie możemy zasnąć sięgniemy po roll-on relaksujący. Olejki, w zależności od dolegliwości, aplikujemy bezpośrednio na skórę.

- W przypadku jakich dolegliwości możemy stosować roll-ony?
- Roll-ony mają szerokie zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej, ale także w doraźnej pomocy w walce z różnymi dolegliwościami np. z bólem głowy, bezsennością, chorobą lokomocyjną czy świądem po ukąszeniu owadów. Zawartość roll-onu relaksującego wykazuje działanie lekko nasenne, rozluźniające. Zdarza się, że nasze dzieci są wieczorem bardzo pobudzone i trudno je wyciszyć albo my sami jesteśmy zestresowani, co utrudnia zaśnięcie. Wystarczy wówczas zaaplikować roll-on relaksujący. Produkt ten ma dodatkowo bardzo przyjemy zapach, co pomaga wyeliminować napięcie psychiczne.

Roll-on sprawdza się także w przypadku walki z migreną. Osoby cierpiące na tę przypadłość zazwyczaj wiedzą, kiedy nadchodzi atak. Wówczas wystarczy zaaplikować roll-on na migrenę, aby złagodzić skutki tego ataku, a nawet do niego nie dopuścić.

- Jak skutecznie aplikować olejki z roll-ona?
- Olejki aplikujemy na skronie lub na potylicę i lekko je wmasowujemy w skórę, aż do nasady włosów. W przypadku ukąszenia – wsmarowujemy w miejsce ukąszenia. Olejki szybko są wchłaniane do krwioobiegu i wpływają rozluźniająco na cały organizm. Zamiast więc zażywać tabletki przeciwbólowe warto rozważyć zakup odpowiedniego roll-ona. Naturalne olejki eteryczne z całą pewnością nie będą miały złego wpływu na nasze organy wewnętrzne - żołądek i wątrobę - a z pewnością pomogą uporać się z trapiącymi nas dolegliwościami.


Kr


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB