Kręgosłup lubi się gimnastykować

2015-05-08 06:33:15 (ost. akt: 2015-05-08 09:27:32)
Kręgosłup lubi się gimnastykować

Autor zdjęcia: freeimages.com

Ból jest sygnałem, że dzieje się coś złego. Warto słuchać bólu, by mieć mniej kłopotów. Jeśli pobolewają nas plecy, to znak, że trzeba rozruszać nieco kręgosłup i mięśnie pleców. Bo gdy zaatakuje nas ostry ból, może być za późno.

Bieganie, pływanie, spacerowanie – poprawiają metabolizm i ogólny stan organizmu. I nawet jeśli dopadnie nas ból np. pleców, nie powinniśmy rezygnować z ruchu. Oczywiście najpierw należy niepokojące objawy skonsultować z naszym lekarzem rodzinnym. Lekarz wskaże nam najlepszą drogę do pozbycia się bólu i poprawy stanu naszego kręgosłupa.

Co możemy zrobić sami? Możemy uprawiać rekreacyjnie sport. Dyscypliny sprzyjające kręgosłupowi to m.in. ćwiczenia gimnastyczne, jazda na rowerze, truchtanie, spacery, pływanie, rolki. Można oczywiście uprawiać bardziej siłowe sporty — tenis ziemny, narciarstwo, ćwiczyć z ciężarkami — jednak warto to robić pod okiem wykwalifikowanego trenera lub fizjoterapeuty. Nieprawidłowo dobrane ćwiczenia i zbyt duże obciążenie może pogorszyć nasz stan.

Biegać możemy o każdej porze roku i w każdych warunkach. Oczywiście lepiej, gdy biegamy w parku lub lesie, wdychając zdrowe powietrze, niż po betonowych chodnikach miasta, zaciągając się spalinami. Do biegania niezbędne jest odpowiednie obuwie, co uchroni nasze stopy przed zbytnim przeciążeniem oraz urazami. Jeśli mamy wadę stóp, niezbędne będą wkładki ortopedyczne. W czasie biegania rekreacyjnego kręgosłup niejako sam ustawia się prawidłowo.

Jazda na rowerze wymaga sprzętu dostosowanego do naszego ciała. Odpada więc rower wyścigowy, gdyż jazda na nim wymusza zmusza nas do garbienia się. Kierownica powinna być podniesiona tak, aby sylwetka trzymała pion.

Pływanie — tu pomagają nam właściwości samej wody, czyli wyporność. Jeśli pływamy żabką, musimy to robić naprawdę dobrze, gdyż styl ten w naturalny sposób powiększa wygięcie pleców (lordoza lędźwiowa). Przy silnych bólach najlepiej jest pływać na plecach. W czasie pływania uruchamiamy cały szkielet i wszystkie mięśnie, przy stosunkowo małym wysiłku. To sprzyja rehabilitacji, daje relaks i odpręża zmęczone mięśnie.

kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB