Uchwalona przez sejm nowelizacja ustawy Prawa farmaceutycznego ograniczająca wywóz polskich leków za granicę została zaakceptowana przez Senat. Teraz czeka tylko na podpis prezydenta.
Według niektórych senatorów ta zmiana w przepisach uszczelni rynek farmaceutyczny i sprawi, że leki będą bardziej dostępne dla polskich pacjentów. Inni twierdzą jednak, że nie zahamuje to tzw. odwróconej dystrybucji leków, polegającej na odkupieniu lekarstw od polskich aptek i sprzedaży z większym zyskiem za granicą.
Nowelizacja ma przede wszystkim zapobiegać panującej obecnie sytuacji, w której producenci sprzedają leki za granicę, w których ceny są wyższe, jednocześnie odmawiając dystrybucji farmaceutyków w polskich aptekach.
Według zapisu w ustawie minister zdrowia ma sporządzić listę leków trudno dostępnych w naszym kraju, która będzie aktualizowana co najmniej co dwa miesiące. Producent, który będzie chciał sprzedać lek znajdujący się w tym wykazie za granicę, będzie musiał zgłosić taki zamiar Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu. GIF natomiast będzie mógł wnieść sprzeciw uzasadniony małą dostępnością leku na polskim rynku.
Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Część przepisów związana m.in. z funkcjonowaniem Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
jk
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Fibi Bufej #1731989 | 217.99.*.* 11 maj 2015 12:54
Polskie leki powinny być dla Polaków
! odpowiedz na ten komentarz