Bezpowrotnie minęły czasy, w których do wyboru mieliśmy ocet marki „ocet“. Obecnie półki wręcz uginają się od wielu rodzajów tego specyfiku. Warto wiedzieć, że ocet, oprócz walorów smakowych posiada także cechy prozdrowotne.
Współczesne octy nie są jedynie wyrazistym dodatkiem do potraw. Bogate w witaminy oraz składniki mineralne, użyte rozsądnie wspomagają pracę układu pokarmowego i krwionośnego, poprawiają wygląd skóry. Doprawiając posiłki odrobiną octu balsamicznego, jabłkowego czy białego i czerwonego w wyraźny sposób wpłyniemy na kondycję naszego organizmu. Warto jednak zainwestować w dobre octy, dobrych marek, bo wówczas mamy gwarancję, że właściwości każdego z nich będą utrzymywały się przez długi czas po otwarciu.
Powstały w wyniku połączenia octu winnego i gotowanego moszczu winogronowego ocet balsamiczny zazwyczaj charakteryzuje się ciemną barwą oraz nasyconym aromatem, które zawdzięcza wielomiesięcznemu leżakowaniu w drewnianych beczułkach. Dominująca w smaku słodko-kwaśna nuta doskonale komponuje się zarówno z daniami słonymi, jak i z deserami. — Co szczególnie istotne, ocet ten zasługuje na wyjątkową uwagę osób, które cenią sobie zdrowy tryb życia. — Będąc bogatym źródłem potasu ureguluje on pracę układu krwionośnego, obniży ciśnienie krwi, zrównoważy poziom złego cholesterolu oraz wzmocni serce – mówi dr Agnieszka Bajer-Ciszewska, doradca dietetyczny i trener fitness. — Regularne spożycie octu balsamicznego wpłynie pozytywnie na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci, nasycając organizm niezbędnymi witaminami A i C oraz minerałami, takimi jak wapń, magnez i fosfor. Od dawna znane jest również lecznicze działanie octu balsamicznego, który stosowany w formie kompresu łagodzi obrzęki, zmniejsza siniaki oraz przyspiesza gojenie ran. Ponadto zawarte w nim substancje ograniczają apetyt oraz wspomagają przemianę materii, dlatego kilka kropel dziennie pomoże nam zadbać o zgrabną sylwetkę — dodaje dr Bajer-Ciszewska.
Równie skuteczny w walce z nadprogramowymi kilogramami może być ocet jabłkowy, który przyspiesza wydzielanie enzymów trawiennych oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Stworzony na bazie wysokojakościowego cydru jabłkowego, delikatnie kwaskowy ocet jabłkowy uzupełnia nutę smakową tak potraw mięsnych, jak i warzywnych. - Ocet jabłkowy to duża dawka ponad 20 minerałów, które zapewniają właściwą gospodarkę lipidową, zwiększają odporność organizmu oraz przynoszą ulgę przy alergii. Dodatkowo zawarta w nim witamina E spowalnia proces starzenia się skóry — zaznacza nasz ekspert.
kr
kr
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez