Jak nie kichać nad jeziorem?

2015-05-25 14:51:37 (ost. akt: 2015-05-25 15:57:47)

Znajomi nad jeziorem, a Ty pod kołdrą popijasz herbatę z cytryną i wydmuchujesz nos? Najwidoczniej złamałeś zasady walki z letnim przeziębieniem. Jak nie rozchorować się w upały? Mamy dla Was kilka rad!

Jak nie kichać nad jeziorem?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Maj powoli się kończy i coraz bliżej wakacje. Czas wieczorów spędzonych nad warmińsko-mazurskimi jeziorami i na działkach. Wśród znajomych, sącząc zimne napoje... Nie jest to okres, w który chcielibyśmy spędzić z chusteczką do nosa, kubełkiem pełnym leków i kaszląc w stronę telewizora. Niestety przeziębienia to nie tylko coś, co przydarza się nam w listopadzie i marcu. Zachorować możemy nawet w trakcie lipcowego upału.

Przeziębienia, mimo lejącego się z nieba żaru, nie są niczym nietypowym wśród osób spędzających wiele godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach i pojazdach. Po ośmiu godzinach w sztucznie schładzanym pomieszczeniu nietrudno o infekcję. Kiedy wchodzimy do takiego pokoju, nasz organizm nie jest w stanie przestawić się szybko z wysokiej temperatury do niskiej i łatwo o szok, a później o przeziębienie. Nie pierwszy raz zdarza się, że to co ma ułatwić nam życie może popsuć... urlop albo świetnie zapowiadający się weekend. Jak można zapobiec tego typu przykrym niespodziankom? Na pewno musimy wytłumaczyć współpracownikom lubującym w niskich temperaturach w pracy, że nie jest to zdrowe i najlepiej, żeby różnica między temperaturami w pomieszczeniu i na zewnątrz była jak najmniejsza. Należy również unikać nadużywania klimatyzacji w czasie jazdy samochodem. Czasami lepiej trochę się spocić, niż doświadczyć bólu gardła.

Co robimy kiedy na zewnątrz jest upalnie? Pijemy mocno schłodzone napoje. Dla ochłody wypijamy je często szybko, na kilka łyków. Powoduje to zwężenie naczyń krwionośnych śluzówki, przez co nasze gardło staje się bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. Tu rada jest bardzo prosta — wystarczy po prostu pić wolniej albo unikać nadmiernie schłodzonych płynów. Wtedy uda nam się uniknąć chrypki i kaszlu na plaży.

Oczywiście nie są to jedyne przyczyny dolegliwości związanych z drogami oddechowymi wiosną i latem. Mimo, że kartki w kalendarzu wskazują na pogodę przynajmniej umiarkowaną, przy planowaniu ubioru lepiej kierować się jednak prognozą pogody. Rozwaga przede wszystkim!

kraw

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB