Życie bez papierosa

2015-05-29 12:30:00 (ost. akt: 2015-05-29 12:46:18)
Życie bez papierosa

Autor zdjęcia: mat. prasowe

31 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ma zwrócić uwagę na szkodliwość palenia oraz na wszystkie konsekwencje z nim związane. Jak skutecznie zwalczyć ten szkodliwy dla zdrowia nałóg?

Ostatni dzień maja jest ważną datą w kalendarzu promocji zdrowia. Tegorocznym obchodom Dnia bez Papierosa przyświeca hasło: Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi. Z tej okazji warto również przyjrzeć się sposobom na rzucenie palenia.

Po pierwsze: musisz chcieć


Najważniejszą kwestią w przypadku każdej terapii mającej zwalczyć nałóg jest motywacja uzależnionego. Jeśli chcesz rozprawić się z uzależnieniem raz na zawsze, musisz po prostu tego chcieć. Na pewno zdajesz sobie sprawę z konsekwencji długotrwałego palenia na zdrowie. Jeśli nie, to pozwól sobie przypomnieć, że wśród chorób których przyczyną może być palenie są: nowotwory, choroby serca i naczyń krwionośnych, choroby skóry i wiele, wiele innych. Jeśli dorzucimy do tego nieświeży oddech, skórę i ubrania przesiąknięte zapachem tytoniu oraz wysokie ceny papierosów, to rzucenie palenia wydaje się rozsądnym pomysłem.


Wybierz sposób dla siebie


Sposobów na rzucenie palenia jest mnóstwo: tabletki lub plastry nikotynowe, spotkanie z terapeutą, akupunktura czy biorezonans. Metodą, która jest ostatnio bardzo popularna, jest przestawienie się na elektroniczne papierosy. To alternatywa dla dotychczasowych metod na rzucenie palenia, takich jak wspomniane plastry czy gumy nikotynowe – zaspokajają one jedynie fizyczne uzależenienie, dostarczając organizmowi dawki nikotyny. Natomiast e-papierosy zaspokajają także uzależnienie psychiczne, związane z całym rytuałem palenia.
Rzucając palenie zdecyduj się na sposób, który odpowiada Ci najbardziej i staraj się wytrwać w swoim postanowieniu.


Rzuć palenie 31 maja


Najważniejszym celem Światowego Dnia Bez Papierosa jest przyczynienie się do ochrony obecnych oraz przyszłych pokoleń, przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi oraz społecznymi wynikającymi z nałogowego palenia papierosów. Może to odpowiednia data na pożegnanie się z uzależnieniem? Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest w Twoich rękach.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Roma #1745481 | 78.110.*.* 1 cze 2015 11:12

  Ja vapuję ONE. ale dzięki e-papierosom udało mi się znacznie ograniczyć palenie, oczywiście chciałabym rzucić całkowicie, wszystko przede mną.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kacper #1745421 | 79.141.*.* 1 cze 2015 09:02

  Tak apropos, mi się udało prawie rzucić (mocno ograniczyć) palenie, dzieki e-papierosom foof. Nie było wcale tak cięzko, a teraz jeśli wapuję to tylko zerówki :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. cde #1744508 | 178.235.*.* 30 maj 2015 12:24

  Skoro większość tak lubi palenie to niech palą ale niech dadzą żyć innym. Na przystanku palenie i przyciśnięcie butem peta na progu autobusu. Na chodniku papieros. W aucie jak w wędzarni a popiól i pety wyrzucane przez okno. W bloku to samo, palenie na balkonie, dym sąsiadom a pet pod balkon. Z czwartego piętra nie można zejść, o wejściu nie ma mowy, tyle dymu po nabytku ze strefy przygranicznej. Jedną ręką powitanie a w drugiej częstowanie papierosem by właściwie przebiegała rozmowa. Jak niepalący może odczepić się od wszechobecnego dymu ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ... #1744373 | 95.160.*.* 30 maj 2015 08:34

  Profilaktyka ma się świetnie, palących w gimnazjum przybywa. Nie wiem, jak tym młodym ludziom wytłumaczyć, że rujnują sobie (i innym) zdrowie. Cóż, na głupotę to chyba nie ma lekarstwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. j. #1743657 | 178.43.*.* 29 maj 2015 13:08

   Mam to już za sobą... Po ~40 latach palenia rzuciłem. Czy to było łatwe? Nie. Ale nie powiem że niemożliwe. Nie palę trzeci rok.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)