Tłuszcz na zdrowie!

2015-06-25 07:16:14 (ost. akt: 2015-06-25 10:45:53)
Tłuszcz na zdrowie!

Autor zdjęcia: Freeimages.com

Lato sprzyja dietom. Na bazarkach pełnia sezonu owocowo-warzywnego jest więc z czego wybierać i układać menu. Warto jednak pamiętać także o tłuszczu np. w postaci oleju, bez którego nasza sałatka może stracić swoje walory zdrowotne.

Nareszcie mamy lato. Jedni planują wakacje, drudzy odchudzanie. Wykupujemy karnety na basen i przechodzimy na dietę. Czy jednak wiemy jak skomponować codzienne menu? Już na samo słowo „tłuszcz” wzdrygamy się i machamy rękami. Kojarzy nam bowiem głównie z otyłością i niezdrowym odżywianiem. Jednak całkowite wyeliminowanie tłuszczu z codziennego menu może przynieść niepożądane skutki.

Tłuszcz jest wartościowym składnikiem jedzenia, spełniającym bardzo ważną rolę w metabolizmie organizmu. Jego zapasy chronią narządy wewnętrzne, a niektóre niezbędne kwasy tłuszczowe biorą udział w produkcji hormonów, budują skórę, pozytywnie wpływają też na funkcjonowanie układu nerwowego. Oczywiście, nie wszystkie tłuszcze są wskazane. Powinno się ograniczyć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych oraz niezdrowych izomerów trans, które powodują podwyższenie złego cholesterolu.

— Przy opracowywaniu zbilansowanej diety warto szczególnie przyjrzeć się niezbędnym nienasyconym kwasom tłuszczowym (NNKT) — zachęca psychodietetyk Kamila Koziara-Głośna. — Do tych najważniejszych należą kwasy Omega 3 oraz Omega 6. Te pierwsze rozrzedzają krew, a co za tym idzie — zapobiegają tworzeniu się zakrzepów, które wywołują zawały i udary. Przyczyniają się także do obniżenia cholesterolu, a tym samym zapobiegają miażdżycy. Znajdziemy je w takich produktach jak: łosoś, tuńczyk, siemię lniane — dodaje nasz ekspert.

Kwasy Omega 6 są natomiast odpowiedzialne za gojenie się ran, prawidłową pracę nerek i wątroby oraz obniżenie poziomu cholesterolu. Źródłem tych kwasów są: pestki dyni, nasiona konopi oraz przede wszystkim — rzepak. To właśnie dlatego olej rzepakowy uznawany jest za najzdrowszy i najlepszy dla organizmu człowieka.

NNKT służą m.in. do syntezy eikozanoidów są niezbędnymi składnikami budulcowymi komórek, wykazują zdolność hamowania procesu agregacji płytek krwi, zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu krwi zwiększają przepływ krwi przez naczynia wieńcowe serca.

krKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB