Sejm uchwalił ustawę o zapłodnieniu in vitro

2015-06-25 15:19:17 (ost. akt: 2015-06-26 10:14:28)
Sejm uchwalił ustawę o zapłodnieniu in vitro

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Po wielu latach debat, dyskusji i kontrowersji wokół tematu zapłodnienia pozaustrojowego, sejm dziś przyjął ustawę w tej sprawie.

Ustawa o in vitro dopuszcza zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych jednej kobiety (chyba że ma więcej niż 35 lat lub poza niepłodnością cierpi na inne choroby), zezwala na dawstwo zarodków, natomiast zabrania tworzenia ich w innych celach niż zapłodnienie pozaustrojowe.

Przyjęta ustawa dotyczy nie tylko zapłodnienia pozaustrojowego, ale też innych metod leczenia bezpłodności. Ustawa zakłada między innymi powstanie w Polsce ośrodków certyfikowanych przez ministra zdrowia, które kompleksowo zajmowałyby się leczeniem niepłodności. Certyfikat ministra zdrowia muszą też posiadać banki komórek jajowych. We wszystkich tego typu placówkach mają być prowadzone regularne kontrole, a pracujący w nich lekarze i pielęgniarki będą musieli przechodzić cykliczne szkolenia.

Zapłodnienie in vitro będzie dostępne dla małżeństw, ale też dla par żyjących razem bez ślubu, na podstawie ich wspólnego oświadczenia. Osoby starające się o zapłodnienie pozaustrojowe będą mogły skorzystać z komórek rozrodczych lub zarodków od anonimowych dawców. Ustawa ogranicza możliwości tworzenia nadliczbowych zarodków.

Ustawę poparło 261 posłów, przeciwko było 176, sześć osób wstrzymało się od głosu. Za uchwaleniem ustawy głosowali prawie wszyscy obecni w Sejmie posłowie PO, SLD i koła Ruch Palikota. Przeciwko były PiS i klub Zjednoczonej Prawicy. "Za" głos oddało 17 posłów PSL, czterech wstrzymało się od głosu, a przeciwko zagłosowało 16 posłów Stronnictwa.

jkŹródło: TVP/x-news

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ta.... #1763213 | 89.228.*.* 26 cze 2015 10:17

    Ta.... Zwiększy się chów słowiańskich pracowników dla Zachodu.....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. brawo #1763100 | 80.53.*.* 26 cze 2015 07:33

    W końcu zrobili coś dobrego dali szanse tysiącom par. Gratulacje za dobrze podjętą decyzję i nie ugięcie się moherowym beretom i kościołowi

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz