Od dziś limit na zakup leków na przeziębienie

2015-07-01 14:42:15 (ost. akt: 2015-07-01 14:44:15)
Od dziś limit na zakup leków na przeziębienie

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Według nowelizacji ustawy o narkomanii, od 1 lipca 2015 roku jednorazowo kupimy w aptece tylko jedno opakowanie lekarstwa, które zawiera substancje psychoaktywne.

Nowelizacja ustawy nakłada limit zakupu leku, który zawiera pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę. Te substancje znajdziemy w składach popularnych syropów na kaszel czy tabletek na katar. Dodatkowo farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży takiego specyfiku osobie niepełnoletniej, jeśli ma podejrzenia, że lek może zostać użyty niezgodnie z przeznaczeniem i tym samym zagrozić ludzkiemu zdrowiu i życiu. Takie obostrzenia będą obowiązywać do końca 2016 roku.

Przez czas obowiązywania nowych przepisów do 1 stycznia 2017 roku ma powstać lista substancji o działaniu psychoaktywnym. Minister zdrowia ma określić ich maksymalną zawartość w danym produkcie leczniczym, który będzie zarówno wystarczający do skutecznego przeprowadzenia terapii, jak i bezpieczny dla pacjenta. Większe dawki tych lekarstw będą wydawane wyłącznie na receptę.

Według nowych zasad produkty lecznicze zawierające substancje psychoaktywne będzie mógł wydawać jedynie wykwalifikowany farmaceuta czy technik farmaceutyczny. Za złamanie tych przepisów grozi sprzedającemu kara do 500 zł, którą będzie nakładał wojewódzki inspektor farmaceutyczny.

Nowelizacja ustawy ma pomóc w walce z dopalaczami – odurzające substancje chemiczne, sprzedawane do niedawna w sklepach, będą ustawowo kontrolowane. Ograniczona będzie też możliwość przywozu do Polski tzw. środków zastępczych dla środków psychotropowych oraz nowych substancji psychoaktywnych.

W ustawowych zmianach doprecyzowano też definicję ziela konopi innych niż włókniste, za zbiór którego - według obecnych przepisów - grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a za uprawę mogącą dostarczyć znaczne ilości ziela - od 6 miesięcy do 8 lat. Nowe zapisy określają ziele konopi w prawnym rozumieniu jako "każdą naziemną część rośliny" z wyjątkiem nasion.


jk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB