Kobieto, przebadaj się i śpij spokojnie!

2015-07-02 09:14:31 (ost. akt: 2015-07-02 14:36:47)
Kobieto, przebadaj się i śpij spokojnie!

Autor zdjęcia: freeimages.com

Dlaczego tak chętnie inwestujemy w modne ciuchy? Bo chcemy dobrze wyglądać. A dlaczego nie inwestujemy w swoje zdrowie? Nie chcemy zdrowo wyglądać? Badajmy się i żyjmy zdrowo.

Współczesna kobieta z powodzeniem łączy pracę zawodową z życiem rodzinnym, a w tzw. międzyczasie znajduje czas na spotkania towarzyskie i hobby. Jednak często zapomina o najważniejszym — swoim zdrowiu. Do lekarza chodzi tylko wtedy, kiedy to konieczne. Jednak każda z nas powinna znaleźć czas w swoim kalendarzu na profilaktyczne badania.

— Profilaktyka zaczyna się już od dokładnego wywiadu, który uwzględnienia choroby przewlekłe i nowotworowe występujące w rodzinie — mówi lek. med. Agnieszka Motyl. — Następnie rzetelne badanie fizykalne, w tym pomiary ciśnienia tętniczego, wskaźnika masy ciała i obwodu pasa. Wywiad i badanie fizykalne umożliwiają identyfikację czynników ryzyka indywidualnego i rozszerzenie zakresu badań przesiewowych ponad standard zalecany według wieku i płci. Profilaktyka to również szeroko rozumiane poradnictwo, edukacja zdrowotna i promocja zdrowego stylu życia oraz szczepienia ochronne — dodaje nasz ekspert.

Jeśli nie mamy chorób przewlekłych, a w naszej rodzinie nie było chorób nowotworowych to na wizytę do internisty powinniśmy umawiać się co najmniej raz na trzy lata, jednak najlepiej by było pojawiać się w gabinecie raz do roku, by sprawdzić ciśnienie tętnicze. Podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu) należy wykonywać co 2-3 lata, a cholesterol sprawdzać co 5 lat. W przypadku zdiagnozowanych nieprawidłowości o częstotliwości badań kontrolnych decyduje lekarz.

Świadoma kobieta po 35. roku życia wizytę u ginekologa powinna zaplanować w kalendarzu raz w roku. Cytologię powinniśmy wykonywać co 1-3 lata — w zależności od zaleceń lekarza. A jak często badać piersi? — USG piersi nie należy do badań profilaktycznych, czyli wykonywanych u pacjentek całkowicie bez dolegliwości — mówi lek. med. Agnieszka Motyl. — Wykonuje się je ze wskazań medycznych, czyli jako badanie diagnostyczne w przypadku stwierdzanych nieprawidłowości, np. ból, wyciek z brodawki, wyczuwalny palpacyjnie guzek, zgrubienie. Należy pamiętać, że USG nie jest badaniem przesiewowym w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i nie powinno zastępować mammografii. Może być badaniem uzupełniającym do mammografii zalecanej rutynowo co 2 lata od 50. roku życia, w niektórych przypadkach od 40. urodzin — dodaje.

Jeżeli natomiast u kobiety w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi czy raka jajnika to postępowanie profilaktyczne jest odmienne i prowadzone indywidualnie przez lekarza ginekologa. Polega ono na rozszerzeniu zakresu badań, wcześniejszym ich początku oraz częstszym wykonywaniu.

kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB