Kłopoty żołądkowe w podróży – jak sobie z nimi radzić?

2015-07-13 14:50:41 (ost. akt: 2015-07-13 15:01:35)
Żołądkowe problemy to ostatnie, czego byśmy sobie życzyli na urlopie. Dlatego warto profilaktycznie zastosować się do kilku zasad w celu ich uniknięcia.

Żołądkowe problemy to ostatnie, czego byśmy sobie życzyli na urlopie. Dlatego warto profilaktycznie zastosować się do kilku zasad w celu ich uniknięcia.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Letni urlop to czas, na który wszyscy czekamy z utęsknieniem. Niestety, komfort wypoczynku bardzo często uprzykrzają nam niespodziewane kłopoty żołądkowe, takie jak niestrawność, biegunka czy ból brzucha. Co zrobić, by uniknąć takich dolegliwości podczas wakacyjnych wyjazdów? Jak skutecznie reagować na pierwsze objawy choroby?

Odpowiedzi na te pytania udziela dr Akradiusz Miller, lekarz internista. Żeby zapobiec nieprzyjemnym żołądkowym "niespodziankom" w podróży, pamiętajmy o stosowaniu tych kilku zasad:

1. Dmuchaj na zimne


Planujesz egzotyczną podróż? Zmieniając strefę klimatyczną, zabezpiecz się przed chorobami zakaźnymi występującym w danym regionie. Zaleca się zwłaszcza szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, durowi brzusznemu oraz cholerze. Udaj się do lekarza, który odpowie czy na wybranym terenie potrzeba innych zabezpieczeń. Na kilka dni przed wyjazdem można także zacząć przyjmować probiotyki, dzięki którym nasz układ pokarmowy lepiej odeprze obce drobnoustroje. Zaopatrzysz swoją wakacyjną apteczkę w podstawowe leki – aktywny węgiel na dolegliwości biegunkowe, krople żołądkowe na ból czy odpowiednie środki przeciw niestrawności. Zapominalscy zaś z pewnością dostaną te preparaty w każdej lokalnej aptece.

2. Higiena to podstawa


W czasie każdej podróży należy zachować wzmożoną higienę. W krajach tropikalnych twarz i zęby warto myć w wodzie mineralnej butelkowanej. Szczególną uwagę zwracajmy też na dłonie – myjmy je częściej niż tylko przed posiłkami. W swoim podróżnym niezbędniku umieśćmy także płyn lub chusteczki dezynfekujące.

3. Uważaj, co jesz


Bardzo często do zaburzeń żołądkowych dochodzi w wyniku spożycia zanieczyszczonych pokarmów. Smakując lokalne specjały, pamiętajmy o kilku zasadach. Unikajmy produktów od ulicznych sprzedawców; potraw, które nie były poddane obróbce termicznej oraz niemytych owoców. I pamiętaj – pij wodę butelkowaną, jedz potrawy świeżo smażone lub gotowane. Te surowe zawsze niosą ze sobą większe ryzyko infekcji i kłopotów.

4. Nawadniaj się regularnie


Aby zapobiec kłopotom żołądkowym w podróży, do picia najbezpieczniej wybierać butelkowaną lub przegotowaną wodę. Jeśli natomiast choroba już nas dopadła, dbajmy o właściwe nawodnienie m.in. za pośrednictwem preparatów z glukozą i elektrolitami.

Źródło: LUX MED

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. peti #1792362 | 95.50.*.* 11 sie 2015 12:28

    Przy biegunce pomaga mi orsalit i probiotyk, pierwszy chroni przed odwodnieniem i uzupełnia utracone sole mineralne, drugi uzupełnia mikroflorę jelit. Zawsze pod ręką mam oba te produkty.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ~wioletka #1785905 | 83.7.*.* 30 lip 2015 19:03

    jurto wyjezdzam na wakacje, czytam sobie wiec teraz ronze poradniki, cale szczescie ze trafilam na ten artykul, bo zupelnie zapomnialam przygotowac sie na wypadek biegunek, a przeciez czasem na roznych wyjazdach zdarzaja sie one kazdemu z moich czlonkow rodziny... wezma Orsalit plus smektyn, bo jest najlepszy na te sprawy! szybko nawadnia organizm i lagodzi oraz skraca przebieg biegunek!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz