Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej pomoże chorym

2015-07-15 11:17:29 (ost. akt: 2015-07-15 11:21:20)
Ewa Błaszczyk i prof. Wojciech Maksymowicz otwierają nowe Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej

Ewa Błaszczyk i prof. Wojciech Maksymowicz otwierają nowe Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej

Autor zdjęcia: Michał Ciucias

Naukowcy z Wydziału Nauk Medycznych UWM będą wdrażać eksperymentalne terapie w takich chorobach, jak stwardnienie zanikowe boczne czy stwardnienie rozsiane. Umożliwi im to nowo otwarte Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej.

Projekt „Budowa Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej” dobiega końca. Jego celem był zakup kompletnej infrastruktury do prowadzenia badań nad komórkami macierzystymi oraz ich wdrożeniem w porozumieniu z jednostkami naukowymi, organizacjami badawczymi, przedsiębiorstwami oraz innymi podmiotami. Otwarcie laboratorium nastąpiło 29 czerwca.

— Dzięki realizacji projektu będziemy mogli prowadzić badania, a także wdrażać eksperymentalne terapie wykorzystujące komórki macierzyste w przypadku: stwardnienia zanikowego bocznego, stwardnienia rozsianego, regeneracji dysków lędźwiowych, śpiączki i wystąpienia ubytków kości – wymienia prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych.

Projekt był realizowany przez Fundację na rzecz Regeneracji Komórek Nerwowych, która powstała z inicjatywy naukowców z Wydziału Nauk Medycznych UWM. Zadaniem fundacji jest m.in. wspieranie prac badawczych nad komórkami macierzystymi oraz pomoc chorym na choroby układu nerwowego i kręgosłupa. Prezesem jest Ewa Błaszczyk, aktorka, a także prezes Fundacji „A kogo?" działającej na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych oraz ich rodzin.

— Jestem pełna radości i zachwytu, że to miejsce tak prężnie się rozwija. Mam nadzieję, że ta praca przełoży się na pozytywne efekty. Nas jako fundację „A kogo?” najbardziej będzie interesować leczenie śpiączki — wyjaśnia Ewa Błaszczyk.

Projekt „Budowa Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej” był współfinansowany przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB