W czasie upałów szczególnie narażone są osoby cierpiące na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Wysoka temperatura może spowodować u nich spadek ciśnienia tętniczego.
Przebywanie w temperaturze powyżej 25 st. C sprawia, że organizm zaczyna intensywnie pracować nad utrzymaniem właściwej temperatury ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić. Taka z kolei sytuacja może doprowadzić do odwodnienia organizmu i obniżenia ciśnienia tętniczego.
Te pozornie niegroźne objawy mogą zagrażać życiu osobom z chorobami układu krążenia. Zdolność do precyzyjnej regulacji ciśnienia tętniczego i utrzymywania właściwego nawodnienia organizmu może być osłabiona u osób w wieku podeszłym i ze schorzeniami układu krążenia.
Warto więc pamiętać o podstawowych wskazaniach, do których należą: częstsze pomiary ciśnienia, odpowiednie nawadnianie organizmu oraz unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu.
Latem, kiedy występują upały, potrzebny jest zdrowy rozsądek i spożywanie odpowiedniej ilości płynów — mówi prof. Tomasz Zdrojewski.
Latem, kiedy występują upały, potrzebny jest zdrowy rozsądek i spożywanie odpowiedniej ilości płynów — mówi prof. Tomasz Zdrojewski.
— Zdrowy rozsądek w tym sensie, że jeśli ktoś ma już 80 lat i przebył dwa zawały, to trening nordic walking należy odpowiednio skrócić albo odbyć z instruktorem. W Polsce mamy coraz większy dostęp do klubów dla seniorów i dla osób w wieku produkcyjnym, klubów rekreacji ruchowej. Zdroworozsądkowe podejście do ekstremalnej pogody jest oczywiście potrzebne — dodaje profesor Zdrojewski.
Latem warto częściej kontrolować wartości ciśnienia tętniczego. Profilaktyka schorzeń układu krążenia to szansa na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci u osób poniżej 65. roku życia.
Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120/80 a 139/89 mm Hg. Jeżeli ciśnieniomierz wskazuje wynik powyżej 140/90 mmHg, jest to już sygnał nadciśnienia.
Osoby, które dokonując pomiarów domowych stwierdziły u siebie podwyższone ciśnienie tętnicze (>140/90 mmHg) powinny udać się do lekarza w celu zweryfikowania czy chorują na nadciśnienie tętnicze i uzyskania odpowiednich zaleceń.
kr
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
ela888 #2018112 | 89.76.*.* 28 cze 2016 22:34
Kupowałam ciśnieniomierz na stronie Perfekton i teraz codziennie mierzę ciśnienie z zalecenie lekarza, to daje rzeczywisty obraz dolegliwości i łątwiej jest lekarzowi ustalić mi poziom leków
! odpowiedz na ten komentarz