W czasie upałów mierz ciśnienie i pij dużo wody

2015-07-16 06:44:45 (ost. akt: 2015-07-16 09:08:46)
W czasie upałów mierz ciśnienie i pij dużo wody

Autor zdjęcia: Freeimages.com

W czasie upałów szczególnie narażone są osoby cierpiące na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Wysoka temperatura może spowodować u nich spadek ciśnienia tętniczego.

Przebywanie w temperaturze powyżej 25 st. C sprawia, że organizm zaczyna intensywnie pracować nad utrzymaniem właściwej temperatury ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić. Taka z kolei sytuacja może doprowadzić do odwodnienia organizmu i obniżenia ciśnienia tętniczego.

Te pozornie niegroźne objawy mogą zagrażać życiu osobom z chorobami układu krążenia. Zdolność do precyzyjnej regulacji ciśnienia tętniczego i utrzymywania właściwego nawodnienia organizmu może być osłabiona u osób w wieku podeszłym i ze schorzeniami układu krążenia.

Warto więc pamiętać o podstawowych wskazaniach, do których należą: częstsze pomiary ciśnienia, odpowiednie nawadnianie organizmu oraz unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu.
Latem, kiedy występują upały, potrzebny jest zdrowy rozsądek i spożywanie odpowiedniej ilości płynów — mówi prof. Tomasz Zdrojewski.

— Zdrowy rozsądek w tym sensie, że jeśli ktoś ma już 80 lat i przebył dwa zawały, to trening nordic walking należy odpowiednio skrócić albo odbyć z instruktorem. W Polsce mamy coraz większy dostęp do klubów dla seniorów i dla osób w wieku produkcyjnym, klubów rekreacji ruchowej. Zdroworozsądkowe podejście do ekstremalnej pogody jest oczywiście potrzebne — dodaje profesor Zdrojewski.

Latem warto częściej kontrolować wartości ciśnienia tętniczego. Profilaktyka schorzeń układu krążenia to szansa na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci u osób poniżej 65. roku życia.

Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120/80 a 139/89 mm Hg. Jeżeli ciśnieniomierz wskazuje wynik powyżej 140/90 mmHg, jest to już sygnał nadciśnienia.

Osoby, które dokonując pomiarów domowych stwierdziły u siebie podwyższone ciśnienie tętnicze (>140/90 mmHg) powinny udać się do lekarza w celu zweryfikowania czy chorują na nadciśnienie tętnicze i uzyskania odpowiednich zaleceń.

kr

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ela888 #2018112 | 89.76.*.* 28 cze 2016 22:34

    Kupowałam ciśnieniomierz na stronie Perfekton i teraz codziennie mierzę ciśnienie z zalecenie lekarza, to daje rzeczywisty obraz dolegliwości i łątwiej jest lekarzowi ustalić mi poziom leków

    ! - + odpowiedz na ten komentarz