Retinopatia wcześniacza najczęstszą przyczyną ślepoty

2015-07-24 11:33:06 (ost. akt: 2015-07-27 13:51:49)
Retinopatia wcześniacza najczęstszą przyczyną ślepoty

Autor zdjęcia: freeimages.com

Retinopatia wcześniacza to główny powód ślepoty wśród dzieci. Szczególnie zagraża wcześniakom, które urodziły się dużo przed terminem i dodatkowo nie ważyły zbyt dużo. Ale przyszła mama może zmniejszyć ryzyko, że dotknie jej dziecko.

Retinopatia wcześniacza (ROP) polega na uszkodzeniu niedojrzałych, rozwijających się naczyń krwionośnych siatkówki u przedwcześnie urodzonych noworodków, bo unaczynianie siatkówki rozpoczyna się w czwartym miesiącu życia płodowego. A dojrzałość osiąga dopiero w pierwszych tygodniach życia noworodka urodzonego o czasie. Szczególnie zagrożone są więc dzieci, które urodziły się przed 32 tygodniem ciąży i te, których waga nie przekroczyła kilograma. Bo każdy kolejny tydzień w brzuchu mamy to więcej czasu na unaczynienie siatkówki.

Czy przyszła mama może uchronić dziecko przed retinopatią? W stu procentach na pewno nie, ale może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.
Bo ze strony matki dziecku zagrażają: zakażenia, krwawienia w ciąży, leki stosowane w ciąży (B - blokery, sterydy), promieniowanie, nikotyna, dym tytoniowy czy nieprawidłowa dieta mamy. Na wcześniaka, który jest już na świecie dodatkowo niekorzystnie wpływają: niedokrwistość, zakażenia, zaburzenia oddychania, leczenie żelazem, transfuzje krwi czy wysokie stężenie tlenu. Przyszła mama czy mama karmiąca może pomóc dziecku m.in. jedząc duże ilości ryb morskich, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.

I trzeba pamiętać, że nie każdy wcześniak urodzony przed 32. tygodniem ciąży i o niskiej masie, musi zachorować. Ważne, by nie zlekceważyć badania oka, bo objawów retinopatii nie rozpozna się bez badania jego dna. To badanie wykonuje okulista dziecięcy zaopatrzony w odpowiedni sprzęt. Wcześniaki urodzone przed 32 tygodniem ciąży oraz z objawami niedożywienia wewnątrzmacicznego muszą zostać zbadane w 4, 8 i 12 tygodniu życia. Jedynie wczesne wykrycie nieprawidłowości daje nadzieję na wyleczenie retinopatii, która nieleczona może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty dziecka.

kraw

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB