Zwyrodnienie oka, które może prowadzić nawet do ślepoty

2015-07-30 09:44:11 (ost. akt: 2015-07-30 09:47:21)
Zwyrodnienie oka, które może prowadzić nawet do ślepoty

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zwyrodnienie plamki żółtej to problem, który dotyczy dojrzałych osób. To zmiana narządu wzroku, która może prowadzić nawet do nieodwracalnej ślepoty. Niestety nie można tej wady skutecznie leczyć, ale można spowolnić rozwój zwyrodnienia oka.

Zwyrodnienia plamki żółtej (AMD ― z ang. Age-related Macular Degeneration) występuje częściej u osób, które ukończyły 50. rok życia, ale także u młodszych. Wyróżniamy dwie postacie tego schorzenia: suchą i wysiękową. Pierwsza występuje w ok. 85 proc. przypadków. Wysiękowe AMD obserwujemy w pozostałych przypadkach, ale to właśnie ta odmiana w większości jest przyczyną utraty wzroku. Przyczyną jest tu patologiczny wzrost nowych naczyń krwionośnych, które są nieszczelne, przez co dochodzi do wycieku płynu i krwi. W wyniku tego procesu powstaje w oku edma (rozwarstwienie i nagromadzenie płynu w tkankach) i blizny uszkadzające plamkę. W efekcie pojawia się również mroczek centralny, upośledzający centralne widzenie.

AMD we wczesnym stadium nie wpływa praktycznie na jakość widzenia. Pózniej u około 10 proc. chorych po 50. roku życia choroba przechodzi w kolejne stadium, które wpływa już znacznie na jakość widzenia. Pojawia się znaczne pogorszenie ostrości wzroku. Bardzo często zmiany w jednym oku mogą zostać niezauważone przez dłuższy czas. Wszystko ze względu na to, że zdrowe oko przejmuje funkcje chorego. Niestety bardzo często zmiany pojawiają się również w zdrowym w ciągu pięciu lat od wykrycia zmian w oku z wadą.

Wczesne stadium AMD można leczyć, spowalniając tym rozwój schorzenia. Niestety nie u wszystkich pacjentów możliwa jest poprawa popsutego już wzroku. Profilaktyka nie zapobiega powstawaniu zmian w 100 proc., ale zmniejsza ryzyko zaawansowanych zwyrodnień narządu wzroku. Bardzo ważne jest też prowadzenie zdrowego trybu życia, który zmniejsza możliwość wystąpienia miażdżycy, która może wpłynąć na uszkodzenie narządu wzorku. Należy również chronić oczy przed słońcem i najlepiej nie palić papierosów. Lekarze zalecają osobom, które już mają problem związany ze zwyrodnieniem plamki żółtej, zażywanie substancji - tabletek i kapsułek - chroniących plamkę żółtą.

Leczenie AMD wciąż jest udoskonalane, a specjaliści pracują nad odpowiednimi terapiami, które miałyby zatrzymać zmiany w oku. Rozwój występującej w większości przypadków łagodniejszej odmiany suchej tego zwyrodnienia leczony jest na kilka sposobów. Stosuje się między innymi terapię fotodynamiczną oraz podawane do ciała szklistego gałki ocznej leki hamujące postęp choroby, a w rzadszych przypadkach laseroterapię lub podsiatkówkowe zabiegi chirurgiczne.


krawŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB