Smaczne, zdrowe i krajowe – jedzmy buraki! [PRZEPISY]

2015-08-04 13:33:08 (ost. akt: 2015-08-04 13:36:50)
Smaczne, zdrowe i krajowe – jedzmy buraki! [PRZEPISY]

Autor zdjęcia: pixabay.com

Buraki są w Polsce tak popularnym warzywem, że często ignorujemy je w naszej diecie. A tyle w nich dobrego – nie dość, że wzmacniają naczynia krwionośne, pomagają chronić organizm przed wirusami, to jeszcze są niskokaloryczne, więc na pewno nie przysporzą nam dodatkowych kilogramów. I potrafią być bardzo smaczne!

W buraku jadalny jest zarówno korzeń, jak i liście, czyli tzw. botwina. Tę ostatnią najczęściej wykorzystujemy w zupie buraczkowej. Botwina to cenne źródło witamin A i C, żelaza oraz wapnia. Tak jak korzeń buraka, jest dobrym sposobem na „odtruwanie” organizmu, usuwanie toksyn i odkwaszanie.

Co możemy powiedzieć o głównej części buraka, czyli korzeniu? Całe mnóstwo dobrych rzeczy. W burakach znajdziemy witaminę C i B1, a także cenny dla kobiet w ciąży kwas foliowy i wiele składników mineralnych. Jednym z nich jest żelazo, które razem z przeciwutleniaczami, będącymi zarówno barwnikami, bardzo dobrze wpływa na układ krwionośny. Buraki wspomagają tworzenie czerwonych krwinek, dzięki czemu zapobiegają anemii. Osobom cierpiącym na tę chorobę często zaleca się picie soku wyciśniętego właśnie z buraka.

Po buraki powinny sięgnąć także osoby z nadciśnieniem. Dzięki wysokiej zawartości potasu i magnezu jedzenie tych warzyw obniża ciśnienie tętnicze krwi, a także chroni przed chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Często chorujesz? Jedz buraki! W każdej postaci wzmacniają układ odpornościowy i pomagają walczyć z wirusami i są pomocne np. przy kaszlu ze względu na działanie odkrztuśne. Poza tym buraki są silnie zasadotwórcze, dzięki czemu przywracają równowagę w żołądku po zjedzeniu potraw o kwaśnym odczynie czy wypiciu alkoholu, który również zakwasza organizm. Dlatego właśnie warto podawać surówkę z buraków np. do dziczyzny.

Buraki warto jeść także przy ogólnym osłabieniu organizmu i złym samopoczuciu. Dzięki witaminom i minerałom dodają nam energii i poprawiają nastrój. Można powiedzieć, że buraki to taki naturalny i całkowicie bezpieczny doping. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą jeść ich tyle, ile dusza zapragnie. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny buraków nie powinny najlepiej w ogóle spożywać osoby chorujące na cukrzycę. Nawet w odmianie ćwikłowej buraka znajduje się aż 9,5 % cukru. Nie powinny się tym jednak przejmować panie i panowie na diecie – buraki są bardzo niskokaloryczne. W 100 g tego warzywa znajdziemy zaledwie 38 kcal, zatem – oczywiście o ile nie jesteś diabetykiem – jedz na zdrowie i bez ograniczeń. Zwłaszcza, że zyska na tym także twoja cera. Dzięki zawartości wolnych rodników buraki spowalniają starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Nadal masz wątpliwości czy jeść buraki? Spróbuj naszych przepisów, a przekonasz się, że poza tym, że są zdrowe, są też pyszne i świetnie komponują się z wieloma składnikami!

Sałatka z roszponki, buraków i sera pleśniowego

Roszponka – 1 opakowanie
2 buraki (ugotowane)
Ser pleśniowy (najlepiej z niebieska pleśnią)
Orzechy włoskie

Sos miodowo-musztardowy:
Łyżka oliwy z oliwek
Łyżka miodu płynnego
Łyżka musztardy
Łyżka octu balsamicznego

Buraki i ser kroimy w kostkę, orzechy rozdrabniamy na małe kawałeczki. Wszystkie składniki mieszamy delikatnie z sosem. Jeśli wolisz bardziej klasyczne połączenia, zamiast sosu miodowo-musztardowego dodaj zwykły winegret.


Sok wielowarzywny

Burak
Pomarańcza
Marchew
Jabłko
Sok z cytryny

Do zrobienia tego pysznego soku potrzebna jest sokowirówka – jeśli jeszcze jej nie posiadacie, warto się zaopatrzyć. Wszystkie składniki wyciskamy tym właśnie urządzeniem i otrzymujemy pyszny, zdrowy sok – bombę witaminową.

Chłodnik na botwince

Pęczek botwinki z kilkoma większymi buraczkami
1 litr wody lub bulionu z warzyw
Kefir – ok. 400 ml
Ugotowane jajka
Świeży ogórek
Rzodkiewka
Pół łyżeczki octu winnego
Sok z cytryny
Sól, pieprz
Koperek

Botwinkę opłukać, pokroić. Buraczki pokroić w drobna kostkę. Zagotować wodę/wywar z warzyw i wrzucić buraczki, pogotować ok. 15 minut. Gdy buraczki będą już w miarę miekkie, dorzucić botwinkę, gotować jeszcze 3-4 minuty. Dodać sok z cytryny i ocet, gotować jeszcze trochę, wystudzić. Do wystudzonej zupy dodać kefir i pokrojonego ogórka i rzodkiewkę. Udekorować gotowanym jajkiem i posypać koperkiem.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB