Która woda lepsza - gazowana czy niegazowana?

2015-08-27 08:48:39 (ost. akt: 2015-08-27 09:56:09)
Która woda lepsza - gazowana czy niegazowana?

Autor zdjęcia: archiwum

Uzupełnianie płynów jest ważne dla naszego zdrowia. Zawsze więc warto mieć pod ręką butelkę wody.

Lato powoli się kończy, ale nie oznacza to, że nagle przestaniemy pić wodę. Regularne uzupełnianie płynów jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Butelka chłodnej wody mineralnej powinna być zawsze obecna w naszym domu czy miejscu pracy.

Woda to życie


Nie ma możliwości, aby wykluczyć wodę z naszego codziennego życia, bo w końcu sami składamy się w większości z wody. Zaledwie trzy procent zasobów wodnych na Ziemi nadaje się do picia. Dietetycy i lekarze zalecają spożywanie wody nie tylko podczas letnich upałów, ale również jesienią, zimą i wiosną. Jest to potrzebne do poprawnego działania naszego organizmu. Warmia i Mazury, a w szczególności Olsztyn posiadają jedną z najczystszych wód wodociągowych w kraju, ale mimo to wiele osób decyduje się na picie wód mineralnych i źródlanych dostępnych w sklepach. O to czym różnią się wody dostępne na rynku od wody z wodociągów pytamy Ewę Matyszczyk, główną technolog z Augustowianki: — Kryterium podstawowym odróżniającym wody butelkowane od wodociągowych jest tzw. „pierwotna czystość”, co w uproszczeniu oznacza brak zanieczyszczeń wynikających z obecności i działalności człowieka. Wód butelkowanych nie wolno uzdatniać. Naturalna flora bakteryjna wód butelkowanych, tzw. jej swoistość, jest niezbędnym warunkiem uznania wody za mineralną — mówi.

Naturalna woda mineralna


Możliwość oznakowania wody jako naturalnej wody mineralnej uzyskuje się poprzez tzw. uznanie przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Raz w roku w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia publikuje się Obwieszczenie Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie ogłoszenia wykazu wód uznanych jako naturalne wody mineralne. Mamy kilkanaście rodzajów wód mineralnych. Wszystko w zależności od składu chemicznego. Wyróżniamy takie jak szczawy, krzemowe, jodkowe czy witriolowe. Wybór konkretnej wody może odbywać się przy wskazaniu lekarza, ponieważ nie każda woda nadaje się dla konkretnych osób. Inny typ wody mineralnej wskazany jest dla dzieci, a inny dla wyczynowych sportowców. Świadomy konsument powinien dokładnie czytać etykiety.
Oczywiście dla przeciętnego konsumenta najważniejsze jest to czy woda jest gazowana czy niegazowana. — Co do wód gazowanych przeciwwskazaniem do ich picia jest nadkwasota, choroby gardła i problemy gastryczne. Dla zdrowego człowieka nie ma to większego znaczenia — mówi Ewa Matyszczyk. Woda średnio gazowana jest jednak bezpieczniejsza bakteriologicznie latem. W trakcie upałów otwieramy butelkę wody częściej i dzięki dwutlenkowi węgla, który stabilizuje wodę bakteriologicznie jest ona dłużej zdatna do picia.
Pamiętajmy o zapasie wody w naszym pokoju, kuchni i przy naszym stanowisku pracy. kraw

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. . #1808876 | 164.126.*.* 4 wrz 2015 22:34

    ja pije zwykla kranówkę ale zagotowana i chlodna, czasem w pracy nie gaz lub gaz zaleznie od tego czy chce beknąć jak mi lezy jedzenie w zolądku.to nie jest jest żaden wstyd fud

    ! - + odpowiedz na ten komentarz