Chcesz być zdrowy, to dużo się śmiej i biegaj

2015-09-10 06:02:27 (ost. akt: 2015-09-09 15:25:17)
Chcesz być zdrowy, to dużo się śmiej i biegaj

Autor zdjęcia: Freeimages.com

Zdrowie tkwi w podejściu do... zdrowia. Warto się nauczyć czerpać radość z życia z drobiazgów. Więcej się ruszać, mądrzej odżywiać, a wówczas nawet w deszczowy, bury dzień nie dopadnie nas zły nastrój.

Ciągły brak czasu nie jest usprawiedliwieniem dla naszego bezruchu. Stały stres też ma bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm. Nie wyeliminujemy go z życia, ale możemy szukać sposobów na to, by jego wpływ nie był aż tak destrukcyjny. Często też kłopoty fundujemy sobie sami. Wprawdzie coraz więcej Polaków biega, jeździ na rowerze, to nadal 59 procent odpoczywa w sposób bierny: nie uprawia sportu ani żadnych ćwiczeń służących poprawie sprawności ruchowej (badania CBOS). A to przecież ćwiczenia, ruch na świeżym powietrzu pozytywnie kształtują psychikę i obniżają poziom napięcia związanego ze stresem. Osoby aktywne fizycznie także chętnie stosują zasady zdrowego odżywiania.


Niewybiegany układ nerwowy


Brak ruchu przyczynia się do nadmiernego przeciążenia układu nerwowego. Pogorszenie koordynacji ruchowej, spadek jakości snu, pojawienie się stanów lękowych i depresji, to wszystko źle na nas działa. Specjaliści radzą, by docenić wartość wysiłku fizycznego i ruchu na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze, pływanie czy aerobik z pewnością korzystniej wpłyną na nasze samopoczucie, niż bezczynne oglądanie telewizji. Pozytywny wpływ na kondycję psychiczną mają gry zespołowe np. siatkówka czy piłka nożna, jazda na rowerze, pływanie.
Obok aktywności fizycznej ważne jest również zdrowe odżywianie. Ważne, by jeść zdrowo czyli dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych.


I śmiech to też zdrowie


A co ze śmiechem? No tak – śmiech to też zdrowie. Pozytywne emocje — podśpiewywanie przy porannej toalecie, czy uśmiech przed lustrem poprawią nam humor i pozwolą lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami.
Po ciężkim tygodniu pracy trzeba umieć odpocząć inaczej nasz organizm nie zregeneruje się. Długotrwały brak odpoczynku osłabia siły obronne organizmu, a w efekcie może pojawić się uczucie wyczerpania i zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób. Powinniśmy też zapewnić sobie 7-8 godzin snu na dobę. I na koniec małe przyjemności — może to być wyjście na koncert, na komedię do kina, wymarzony wyjazd czy ciacho z przyjaciółmi w kawiarni. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB