Brak ruchu przyczyną kłopotów ze stawami

2015-09-20 06:08:24 (ost. akt: 2015-09-21 11:15:40)
Brak ruchu przyczyną kłopotów ze stawami

Autor zdjęcia: archiwum

Wielogodzinny bezruch ma ogromny wpływ na stawy i na kręgosłup. Pojawiające się czasem bóle kręgosłupa, stawów barkowych, nadgarstkowych to nic innego jak problemy związane ze zbyt długim pozostawaniem w tej samej pozycji.

Siedzisz przy biurku przez kilka godzin bez przerwy? To błąd, który może kosztować cię nawet utratę zdrowia. Zbyt długie siedzenie np. przy biurku bez ruchu powoduje bóle pleców, karku, barków i nadgarstków. Stawy międzywyrostkowe kręgosłupa z czasem mogą ulec zmianom zwyrodnieniowym. Zmniejszenie ruchliwości innych stawów także sprzyja ich degradacji. Po wielogodzinnej pracy przy biurku drętwieją ręce. Przyczyną kłopotów z łokciami i nadgarstkami jest najczęściej wielokrotne wykonywanie tych samych ruchów, co sprawia, że niektóre mięśnie są napięte praktycznie nieustająco. Wówczas ich przyczepy (miejsca, gdzie mięsień przyczepia się do kości) są przeciążone i rozwija się w nich stan zapalny.

Rozciągaj się


Aby utrzymać stawy w dobrej kondycji potrzebne są przerwy w pracy na spacer i rozciągnięcie kończyn, zrobienie kilku skłonów, rozruszanie ciała. Ważne jest, aby nie przebywać zbyt długo w tej samej pozycji. Najlepiej, gdy co godzinę zrobimy 5-10 minut przerwy. Powinniśmy też znaleźć czas po pracy na rozruszanie mięśni i stawów poprzez zajęcia fitness, jogging, pływanie.
Stawy, które długo nie miały ruchu i odpowiedniego przygotowania mogą odmówić posłuszeństwa. Aby przygotować swoje stawy do sportowych wyczynów najlepiej kilka tygodni wcześniej zacząć trenować, np. biegać, uprawiać sporty, a dodatkowo wspomagać organizm suplementem diety odpowiednim do utrzymania stawów w dobrej kondycji — zwróćmy uwagę na jego skład, najlepiej jeśli zawiera kompleks kwasu hialuronowego i chondroityny, którego wysoka koncentracja uzupełnia ilość mazi stawowej i pobudza synowicyty do produkcji w organizmie własnej mazi stawowej. Odpowiednia ilość tego „smaru” poprzez zwiększenie lepkości zmniejsza tarcie i wyrównuje ciśnienie w torebce stawowej. Redukuje również procesy zapalne w stawach. Jest to sposób, dzięki któremu najszybciej i w pełni zregenerujemy stawy.

Dieta wspomagająca


Zacznij się więcej ruszać, jeśli odczuwasz drętwienie kończyn dolnych i górnych, masz bóle karku, barków, pleców.
Dobrym sposobem wspomagającym profilaktykę zdrowia stawów jest stosowanie odpowiedniej diety i uzupełnianie jej suplementacją. Należy jeść dużo produktów bogatych w kwasy Omega-3 i witaminę D. W naszej diecie nie powinno też zabraknąć największego źródła wapnia, czyli nabiału. Warto spożywać jogurty, ser żółty czy mleko. Dobre dla stawów jest także chude białe mięso, które można przygotować na przykład na grillu. Niezbędne są zielone warzywa, a przede wszystkim szpinak, który zawiera bardzo dużo witamin. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB