Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w Olsztynie

2015-09-21 12:38:53 (ost. akt: 2015-09-22 08:29:16)

Mieszkańcy Olsztyna, którzy mają mniej niż 70 lat i chorują przewlekle na choroby układu oddechowego, serca lub cukrzycę, już 3 października będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie.

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w Olsztynie

Autor zdjęcia: Photoxpress.com

W poprzednim sezonie grypowym w województwie warmińsko-mazurskim szczepieniom ochronnym poddało się 61573 osób. Zanotowano wtedy 44580 przypadków zachorowania na grypę, czyli o 40% więcej niż w sezonie 2013/2014. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepieniom powinny poddawać się szczególnie osoby z grup ryzyka, które są narażone na powikłania pogrypowe. Akcje bezpłatnych szczepień przeciw grypie odbywają się w 21 miastach w całej Polsce w ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy.

Bezpłatne szczepienia dla mieszkańców Olsztyna odbędą się 3 października 2015 r. od godz. 8:00 do 14:00 lub do wyczerpania dawek przeznaczonych na potrzeby akcji w Poliklinice SP ZOZ MSWiA przy ul. Wojska Polskiego 37. Z inicjatywy ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy rok 2015 ogłoszony został rokiem walki z powikłaniami pogrypowymi. Wirus grypy może m.in. zaostrzać objawy poważnych chorób przewlekłych i prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest uświadamianie społeczeństwu, jak ważna jest profilaktyka tej choroby poprzez poddawanie się szczepieniom ochronnym. Są one wskazane przede wszystkim osobom leczącym się na przewlekłe choroby układu krążenia i oddechowego, diabetykom, kobietom w ciąży oraz dzieciom i osobom starszym.

„Zachorowanie na grypę może mieć wiele niebezpiecznych konsekwencji. Grypa niesie za sobą powikłania, które mogą mieć bardzo negatywne skutki, grożące nawet śmiercią. Szczególnie narażeni na jej działanie są osoby ze schorzeniami układu krążenia, oddechowego oraz ze schorzeniami metabolicznymi, np. z cukrzycą. Niebezpieczna jest również dla seniorów, osób z obniżoną odpornością, przebywających często lub stale w dużych skupiskach. Należą oni bowiem do grup ryzyka, u których wystąpienia powikłań pogrypowych są bardzo częste. Najskuteczniejszą i najefektywniejszą metodą uniknięcia zachorowań i powikłań (w tym stanów zapalnych mięśnia sercowego, zapalenia płuc czy zapalenia oskrzeli) są szczepienia. Dlatego zachęcamy wszystkich, w trosce o własne zdrowie i zdrowie swoich bliskich do profilaktycznych szczepień przeciw grypie, w tym do bezpłatnych szczepień osób, które nie ukończyły 70 roku życia i są w tym roku oferowane przez wybrane placówki w kraju, również (3 października) w Olsztynie” – mówi epidemiolog Marek Behan, Kierownik Sekcji Szczepień Ochronnych z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Grypa może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Dlatego warto poddać się szczepieniu i zabezpieczyć się przed sezonem grypowym. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi ok. 70-80%. Jest to najbardziej efektywna, a przy tym bezpieczna i tania metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy. O podaniu szczepionki każdorazowo decyduje lekarz, na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. was #1819886 | 195.136.*.* 22 wrz 2015 12:37

  ja nie wierzę w te szczepienia, tylko dla osób starszych co mają już emeryture lub są na rencie zus. Chca starszych wykończyć żeby w zusie kasa została. Pewnie podły zus macza w tym paluchy. Szczepionki są gówno warte - firmy farmaceutyczne tylko zarabiają ( przy okazji lekarze polecający je). W telewizji same reklamy suplementów, leków, maści , już nawet dla psów wymyślają na stresy i inne pierdoły. Wyemitowanie reklamy nie kosztuje 5 złotych tylko setki tysięcy. Ten program to ściema tu o kase chodzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pacjent #1819651 | 31.6.*.* 22 wrz 2015 08:23

  Szczepiłem się 3 lata z rzędu i co roku co najmniej raz grypa, przestałem się szczepić i podobnie czyli nie warto. Lekarzom nie wierzę bo ci sa "namawiani" przez przedstawicieli firm farmaceutycznych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. czy warto? #1819501 | 95.90.*.* 21 wrz 2015 18:41

  Każdy robi to co uważa za słuszne. Nikomu niczego nie odradzam. Trochę prywatnej statystyki. W ciągu ostatnich 15 lat trzy razy się zaszczepiłem. W okresie tych 15 lat zachorowałem na grypę dwa razy ... w tych latach kiedy byłem zaszczepiony. Wniosek był dla mnie jedyny, nie szczepić się. Producenci nie są w stanie wyprodukować szczepionki na najbliższy rok, czyli bazują zawsze na szczepie z roku poprzedniego. Niestety w każdym nowym roku wirusy są zmutowane, nigdy takie jak wcześniej, czyli właściwie szczepionka nie może zadziałać, no bo jak?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wp #1819376 | 81.190.*.* 21 wrz 2015 15:01

  A osoby które mają więcej niż 70 lat też mają bezpłatne szczepienia ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Olsztyniak #1819366 | 21 wrz 2015 14:41

  Poprawcie nazwę szpitala, bo razi w oczy... SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie.... a nie jakieś SPZDOZ MSWiA...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz