Jak powstaje zgaga i jak ją leczyć?

2015-11-10 15:28:46 (ost. akt: 2015-11-10 15:55:03)
Jak powstaje zgaga i jak ją leczyć?

Autor zdjęcia: Freeimages.com

Zgaga pojawia się najczęściej około godziny po jedzeniu. Może nas dopaść w pracy, w trakcie poobiedniej drzemki lub na ważnym, biznesowym spotkaniu. Aby zminimalizować jej pojawianie się powinniśmy unikać alkoholu i ograniczyć palenie papierosów.

Jeśli zgada dopada nas tylko raz na jakiś czas, może być nieszkodliwa. Jeśli jednak towarzyszy nam często warto wybrać się do lekarza, gdyż może być objawem choroby.
Jesień sprzyja schorzeniom układu trawiennego. Długie, chłodne wieczory powodują pogorszenie samopoczucia. Jemy więcej, bardziej tłusto i kalorycznie, uczucie senności zabijamy kolejnymi filiżankami kawy i napojami energetycznymi. W dodatku żyjemy w ciągłym biegu i emocjonalnym napięciu, które sprzyjają kształtowaniu się złych nawyków żywieniowych, braku regularności w spożywaniu posiłków, nie mówiąc już o ich zbilansowanej postaci. To wszystko może doprowadzić do bólu głowy, bezsenności, czy zgagi — charakterystycznego pieczenia zamostkowego.

Najczęstszą przyczyną zgagi jest nadkwaśność soków żołądkowych i zwiotczenie dolnej części przełyku. Jak więc jej zapobiegać? Zamieńmy ciężkie, smażone potrawy lżejszymi, duszonymi na parze. Wybierajmy warzywa bogate w błonnik, pełnoziarniste pieczywo, chudą wędlinę, owocowe herbaty. Niech w naszym grafiku pojawi się czas zarezerwowany na odrobinę sportu. Godzina aerobiku lub pływania nie tylko pozytywnie wpłynie na naszą kondycję fizyczną ale także rozładuje skumulowany stres.

Jeśli zgaga atakuje nas sporadycznie, warto wesprzeć się farmakologicznie. Istnieją dobre preparaty, które skutecznie niwelują nieprzyjemne pieczenie za mostkiem. Tego typu leki dostępne są w tabletkach lub jako zawiesina w butelkach lub saszetkach.
Jeśli zgaga pojawia się częściej niż dwa razy w tygodniu, powoduje nudności, wymioty, biegunki, gdy połykanie zaczyna sprawiać trudności i ból, a na co dzień nie jesteśmy w stanie obejść się bez środków farmakologicznych to niezwłocznie należy udać się do lekarza. Koniec z tłumaczeniem, że to wynik jesiennego przesilenia! Te dodatkowe objawy mogą być symptomem poważnych schorzeń, takich jak choroba refluksowa, kamica pęcherzyka żółciowego, zespół jelita nadwrażliwego czy cukrzyca, a jednym z ich objawów jest zgaga.

Aby zapobiec dokuczliwym objawom zgagi należy wyeliminować z diety niektóre produkty żywnościowe i substancje, które powodują wiotczenie zwieracza przełyku oraz nieco zmienić przyzwyczajenia. Wskazane jest też wspomaganie układu trawiennego ziołami.
Aby pozbyć się zgagi należy jeść często, lecz w mniejszych porcjach. Pokarm należy dokładnie przeżuwać. Niewskazane są: czekolada, kawa, napoje gazowane, alkohol, sok pomidorowy i cytrusowy, cebula, mięta. Wystrzegajmy się też obfitych kolacji tuż przed snem. W przypadku nadwagi spróbujmy zrzucić kilka kilogramów i oczywiście unikajmy stresów i napięć nerwowych.
Możemy sobie także pomóc poprzez zastosowanie ziół i warzyw. Warto więc spróbować pić sok ze świeżej kapusty, z surowych ziemniaków, siemię lniane, zaś unikać mięty, melisy i kopru, gdyż zioła te osłabiają zwieracz przełyku. kr

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Iza #1979414 | 37.47.*.* 20 kwi 2016 19:29

    Próbowałam wielu domowych sposobów, niestety bez rezultatu. Ulgę przyniósł mi dopiero Bioprazol Bio Max, lek bez recepty, w formie kapsułek które łyka się przez 14 dni na czczo. Naprawdę polecam

    ! - + odpowiedz na ten komentarz