Zdrowe czytanie

2015-11-19 10:36:12 (ost. akt: 2015-11-19 12:41:07)
Zdrowe czytanie

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Jak czytać, żeby uniknąć nieprzyjemnych problemów z naszymi oczami? Na pewno nie powinniśmy robić tego po ciemku i w pełnym słońcu. Ważna jest także pozycja w jakiej czytamy. Idealnie dla naszych oczu i pleców jest pozycja siedząca.

Czytanie słabej literatury jest niebezpieczne dla naszego zdrowia psychicznego. Można jednak tego uniknąć wybierając najlepszych autorów, dzięki czemu będziemy omijać mielizny fabularne tych słabych. Co jednak z innymi aspektami związanymi z czytaniem i naszym zdrowiem? Nie będzie to wielkie odkrycie, jeżeli napiszemy, że czytamy przy pomocy naszych oczu. To one najbardziej męczą się podczas lektury nawet najlepszego tomiku poetyckiego.

Jak sprawić, żeby czytanie było bezpieczne? Po pierwsze nie możemy trzymać naszego nosa w książce. Najlepiej, żeby strony były oddalone od naszych oczu o około 30 centymetrów. Dzięki temu nasz wzrok nie będzie się tak bardzo męczył. Kolejną sprawą jest światło. Najlepiej czyta się przy dziennym świetle i w jasnym pomieszczeniu. Nikomu nie trzeba mówić, że nie ma nic gorszego niż czytanie przy słabym świetle. Do wieczornej lektury najlepiej wykorzystać lampkę, w której kręcimy żarówkę o mocy nie mniejszej niż 100W. Lampkę musimy ustawić w taki sposób, żeby światło padało na strony książki z boku. Chodzi o to, żeby odbite od strony światło nie było skierowane w stronę naszych oczu. Powinniśmy też unikać czytania w ostrym słońcu. Odpada w takim wypadku lektura na plaży. Jest to bardzo szkodliwe dla naszego wzroku.
Podczas lektury równie ważna jest pozycja, w jakiej oddajemy się swojej ulubionej książce. Najlepiej jest czytać siedząc. Jest to do tego typu czynności idealne ułożenie naszego ciała. Dzięki temu nasz kręgosłup nie jest tak mocno obciążony, jak w przypadku fantazyjnych ułożeniach. Odradzamy czytanie na leżąco, ponieważ jest to także mało efektywne. Po prostu ta pozycja kojarzy nam się ze snem i zapewniamy, że po kilku minutach po prostu zaśniemy z książką w dłoni. Jeżeli macie problemy ze wzrokiem, to radzimy wybierać książki z dużym drukiem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest czytnik książek elektronicznych z wyświetlaczem E-INK. W tego typu urządzeniach możemy zmieniać dowolnie wielkość czcionki. Jeżeli jesteśmy już przy ebookach, to odradzamy czytanie na tabletach i komputerach, ponieważ tego typu urządzeniach wyświetlacze nie nadają się do czytania całych książek. Wpływają negatywnie na nasze oczy, gdyż w przeciwieństwie do papieru i E-INK odbijają światło.

Po dłuższej lekturze nasze oczy będą nam dawać do zrozumienia, że czas na przerwę. Zmęczone zaczynają łzawić i swędzieć. Dlatego należy wtedy zrobić sobie krótką przerwę, podczas której możemy przemyć oczy i wpuścić sobie do nich sól fizjologiczną. Możemy również wymasować powieki. kraw

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB