Mama i dziecko pod kompleksową opieką medyczną

2015-11-27 05:31:18 (ost. akt: 2015-11-26 10:38:05)
Mama i dziecko pod kompleksową opieką medyczną

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Dobrze, gdy przyszła mama otoczona jest opieką lekarską nie tylko w czasie w ciąży, ale jeszcze przed zajściem w ciążę, a potem w czasie połogu. Taką możliwość daje m.in. program prowadzony przez Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie.

Jeśli planujecie dziecko, hasło „opieka perinatalna” powinno was zainteresować. Co oznacza to pojęcie? To całościowa opieka medyczna obejmująca profilaktykę oraz leczenie matki, płodu i dziecka w okresie przedkoncepcyjnym, czyli przed zapłodnieniem, a także podczas ciąży, porodu i połogu. Zakres opieki jest dość szeroki, więc siłą rzeczy sprawują go lekarze różnych dziedzin m.in. specjaliści: perinatolodzy, neonatolodzy oraz wykwalifikowane położne.
Opieka perinatalna zaczyna się więc już na etapie planowania rodziny. Trwa od momentu, kiedy staramy się zajść w ciążę (i sprzyja zapłodnieniu), potem w okresie przedporodowym, śródporodowym i poporodowym. Obejmuje także opiekę nad noworodkiem i niemowlęciem do pierwszego roku życia. Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie w ramach projektu “Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia subregionu olsztyńskiego” oferuje bezpłatne badania w tym zakresie. Dotychczas w ramach tego projektu z darmowych badań skorzystało ponad 3000 kobiet w ciąży oraz blisko 1000 noworodków. Teraz mamy kolejną szansę, szpital bowiem uzyskał zgodę na zwiększenie limitów badań oraz przedłużenie projektu na rok 2016. Ogłoszono to na konferencji prasowej, która odbyła się w środę.
Przyszłe mamy w ramach programu mogą wykonać szereg bardzo istotnych badań: w kierunku wykrycia toksoplazmozy, stwierdzające obecność wirusa HIV, w kierunku żółtaczki, określające hemoglobinę we krwi oraz USG płodu z morfologią. Jeśli chodzi o badania noworodków, dostępne są darmowe badania USG stawów biodrowych, USG przezciemieniowe, USG jamy brzusznej i echo serca.
Gdzie będzie można skorzystać z darmowych badań perinatalnych? W ramach projektu „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego”, bezpłatne badania profilaktyczne, kursy szkoły rodzenia oraz porady laktacyjne dla kobiet ciężarnych, matek i dzieci do 1-go roku życia  odbywają się w powiatach: olsztyńskim, bartoszyckim, kętrzyńskim, szczycieńskim, lidzbarskim, mrągowskim, nidzickim oraz ostródzkim i iławskim. 360 osób może skorzystać z darmowej szkoły rodzenia. kr


Aby skorzystać z programu bezpłatnych badań, nie musisz mieć skierowania. Wystarczy wejść na stronę projektu: www.projekt.szpital.olsztyn.pl i pobrać formularz rejestracyjny oraz sprawdzić terminy przyjęć.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Malwina Gałązka #1903246 10 sty 2016 14:22

    Zdarza się że korzystam z prywatnej opieki lekarskiej. Narodowa Loteria Paragonowa Ministerstwa Finansów promuje teraz tą branżę http://www.e-hipokrates.com/baza-wiedzy/ lekarze-pacjentom/jak-zalozyc-gabinet-le karski.html z pewnością skorzystam z możliwości wygrania cennej nagrody.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz