Jak walczyć z żylakami

2015-12-17 04:21:24 (ost. akt: 2015-12-17 12:22:51)

Siedemdziesiąt procent kobiet skłonność do żylaków dziedziczy po matce. Dużo jednak zależy od naszego stylu życia, aktywności czy jej braku. O tego co jemy... Wprawdzie przekazanych genów zmienić nie możemy, ale za to złe nawyki owszem. Nie zaszkodzi zrzucenie zbędnych kilogramów i codzienny spacer czy przebieżka.

Jak walczyć z żylakami

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jeśli w pracy musisz stać, to przestępuj z nogi na nogę, drepcz w miejscu i co jakiś czas mocno tup piętą (wymusza to przepływ krwi w kierunku serca), co godzinę wykonuj po kilka przysiadów. Jeśli pracujesz siedząc — często zmieniaj pozycje i nie zakładaj nogi na nogę. Nie siadaj też na podwiniętych nogach, bo blokuje to dopływ krwi. Siedzisko nie może uciskać ud, a stopy wisieć w powietrzu. Jeżeli przez wiele godzin musisz siedzieć przy biurku, postaw pod nim stołeczek i oprzyj na nim wyciągnięte nogi. Ciężar ciała powinien spoczywać na pośladkach, a nie na udach.
Nie czytaj na leżąco lub chociaż podłóż pod nogi dużą poduszkę lub zrolowany koc, aby nogi były uniesione przynajmniej kilkanaście centymetrów powyżej poziomu serca.

Nie dopuszczaj do nadwagi i otyłości; wraz z dodatkowymi kilogramami fundujesz organizmowi dodatkowy ucisk na naczynia żylne; pod takim obciążeniem musi przepływać również więcej krwi, co doprowadzi do niewydolności żylnej. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, bo nadmiar tłuszczu w tych partiach utrudnia przepływ krwi z kończyn dolnych w kierunku serca.

Zrezygnuj z noszenia obcisłej bielizny i spodni. Nie zakładaj samonośnych pończoch czy skarpet z mocnymi ściągaczami. Skuteczną metodą zapobiegania żylakom jest noszenie w ciągu dnia specjalnych podkolanówek, rajstop i pończoch, które uciskają nogę w odpowiednich miejscach, nie dopuszczają, by krew wracała i zalegała w żyłach.
Najkorzystniejszy dla żył jest but z szerokim noskiem (palce mogą się swobodnie poruszać) i na 2-5 centymetrowym obcasie. Jeśli masz płaskostopie poprzeczne lub podłużne, dopasuj do zakrytego buta odpowiednie wkładki i noś je regularnie.

Masuj obolałe i spuchnięte nogi — zaczynaj od kostek i kieruj się do góry, aż do pachwin (jedynym przeciwwskazaniem do masażu jest zakrzepica żył głębokich).
Staraj się choć kilka razy w ciągu dnia spędzić kilka minut w tzw. pozycji amerykańskiej, czyli z nogami ułożonymi powyżej serca. Idąc spać, pod pięty włóż twardy jasiek lub wałek. Można też pochylić nieco łóżko, podkładając drewniane klocki, tak by głowa znajdowała się niżej niż nogi.
Chodź boso, gdy masz tylko okazję. W domu po dywaniku gumowym z wyrostkami (tzw. jeżyk lub fakir), poza domem po trawie lub mokrym piachu.
To doskonały masaż, który poprawia krążenie i ułatwia odpływanie krwi do serca.
Rano i wieczorem weź prysznic; zacznij od cieplej (nie gorącej) wody, potem zmień na zimną (nie lodowatą). Zakończ ciepłą. Ciepły natrysk ma trwać 2-3 dłużej niż chłodny.

Przy grożących lub istniejących żylakach nie jest wskazana jazda na nartach i konna, wioślarstwo, tenis. Niebezpieczne dla żył mogą okazać się wspinaczki górskie, zwłaszcza z ciężkim plecakiem. Te sporty za bardzo obciążają stopy. Niewskazane jest też znaczne obciążanie nóg na siłowni. Intensywnie pracujące żyły rozciągają się i z czasem nie wracają do normalnych kształtów. Przy skłonności do niewydolności żylnej już po kilku miesiącach treningu pod kolanami mogą pojawić się masywne żylaki. Niewskazany również jest jogging, bo skazuje układ stawowo-kostny i układ naczyniowy na silne i stałe przeciążenia. kr

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Manilka #1883313 | 89.25.*.* 17 gru 2015 08:50

    Predyspozycje do zakrzepicy można stwierdzić robiąc badanie na trombofilię wrodzoną

    ! - + odpowiedz na ten komentarz