Potas ważny dla organizmu

2015-12-18 05:31:27 (ost. akt: 2015-12-18 15:01:21)
Pomidory są cennym źródłem potasu.

Pomidory są cennym źródłem potasu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Potas to trzeci pierwiastek, którego mamy w organizmie najwięcej. Podpowiadamy jakie jest jego działanie, jakim schorzeniom zapobiega, jakie jest zapotrzebowanie naszego organizmu na ten pierwiastek i gdzie go szukać?

Odpowiednio zbilansowana dieta to taka, która zawiera witaminy i składniki mineralne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pamiętamy o tym , aby spożywać cenne dla nas witaminy oraz, aby nie dostarczać zbyt dużej ilości soli. Co jednak wiemy o potasie?

Potas to trzeci składnik mineralny po wapniu i fosforze, którego mamy w ciele najwięcej. Jest dodatnim ładunkiem elektrycznym w płynach ustrojowych, a jego większość znajduje się w komórkach. Jego zadaniem jest przewodzenie impulsów nerwowych, odpowiada za skurcz mięśni, reguluje pracę serca i ciśnienia krwi. Odpowiada również za kontrolowanie objętości płynów w komórkach i współdziała w usuwaniu trujących produktów przemiany materii z organizmu. Dzięki temu, że potas zmniejsza ciśnienie krwi, zmniejsza również ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Dzienne zapotrzebowanie potasu wynosi 3,5 g.

Niedobór potasu, szczególnie u ludzi zdrowych, nie wywołuje żadnych dolegliwości. Pierwszym, widocznym objawem małej zawartości potasu w organizmie jest osłabienie mięśni oraz nudności. Problem może pojawić się, gdy osoba z niedoborem potasu cierpi na biegunkę lub zażywa środki moczopędne. Wówczas może to doprowadzić do niewydolności krążenia.
Nadmiar potasu w organizmie może być groźny dla osób cierpiących na zaburzenia czynności nerek. Wówczas należy przyjmować preparaty zawierające potas po konsultacji z lekarzem. Przedawkowanie potasu objawia się w postaci zmęczenia mięśni oraz niemiarowej pracy serca.

Cennym źródłem potasu są owoce i warzywa, szczególnie: pomidory, ziemniaki, banany i pomarańcze. Potas znajdziemy również w mleku, jogurtach i drobiu. Warto również pamiętać, że długotrwałe gotowanie warzyw w wodzie sprawia, że tracą zawarte w sobie składniki mineralne. O wiele cenniejsze jest przygotowywanie warzyw na parze.

kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB