Nie przejedz świąt!

2015-12-23 12:57:53 (ost. akt: 2015-12-23 13:01:57)
Nie przejedz świąt!

Autor zdjęcia: Freeimages.com

Człowiek, niestety, lubi zjeść. Święta to czas, gdy najadamy się bardziej niż do syta. W najlepszym przypadku mamy wyrzuty sumienia, w najgorszym – niestrawność i boleści. Podpowiadamy jak jeść, aby uniknąć tych ostatnich.

Nadal hołdujemy zasadzie zastaw się a postaw. A dodatkowo chcemy posmakować wszystkich potraw. I to jest pierwsza ważna zasada — smakuj, a nie najadaj się.

Trochę tego, trochę tamtego, pamiętając, aby zostawić w żołądku miejsce na ciasto. — Informacja o sytości dociera do mózgu z pewnym opóźnieniem, dlatego kiedy jemy powoli i skupiamy się na posiłku nasz mózg dostaje informację „jestem najedzony” we właściwym momencie — tłumaczy Anna Pasternak-Winiarska, dietetyk. — To naturalny mechanizm obronny, który chroni nas przed przejadaniem się. W momencie, gdy nie skupiamy się na jedzeniu lub jemy szybko informacja o stanie sytości dociera do nas o wiele za późno. Możemy wtedy jeść bez opamiętania, a skutki przejedzenia będą towarzyszyć nam jeszcze przez kilka dni, albo i dłużej — dodaje nasz ekspert.

Po przejedzeniu się jesteśmy ociężali, senni i apatyczni. W sytuacjach, kiedy jesteśmy szczególnie podatni na objadanie się, warto zastosować naturalne produkty, które dzięki swoim właściwościom nie dostarczają zbędnych kalorii, a skutecznie pozwalają ograniczyć ilość przyjmowanych pokarmów. Do takich produktów należą algi. Zawarty w nich alginian sodu daje szybkie uczucie sytości dzięki czemu jemy mniej. Szukając więc specyfiku, zwróćmy uwagę na te, w których składzie są algi. Pamiętajmy też, aby jeść powoli, a jedzenie rozkładać na mniejsze porcje. Nie zaszkodzi jeść na mniejszym talerzu, wówczas posiłek staje się optycznie większy. kr

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pila #1890685 | 37.248.*.* 26 gru 2015 23:56

  Niestety co roku moje dzieci maja z tym problem i się przejadają w skutek czego mają zaparcia. W tym roku było to samo z tym że teraz się przygotowałam i kupiłam im dicopeg junior, by świąt nie spędzili w toalecie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom Dee #1890161 | 88.156.*.* 25 gru 2015 18:02

  Widzę niekompletny tytuł tego artykułu. Dalej powinno być: przepij !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. katechetka #1890096 | 81.190.*.* 25 gru 2015 15:11

  pierwsza w życiu, pierwsza no forum. uważajcie moi mili umiłowani parafianie Ja uwielbiam pliaćki ziemniaciane z kiełbaso i cebulka na szmalczyku takie domowe jadło moi umiłowani parafianie, wasza TERESA

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)