Zgaga to niezła zgaga. Jak się jej pozbyć?

2015-12-30 05:53:33 (ost. akt: 2016-01-05 13:38:27)
Zgaga to niezła zgaga. Jak się jej pozbyć?

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Kiedy odczuwasz piekący ból lub pieczenie w jamie ustnej i za mostkiem, promieniujące niekiedy z okolicy mostka do okolicy gardła, a nawet do pleców, barków, a niekiedy do szczęk, to prawdopodobnie dopadła cię zgaga. Ja z nią walczyć?

Przyczyną powstawania zgagi jest zazwyczaj zarzucanie treści żołądkowej do dolnego odcinka przełyku lub treści dwunastniczej do żołądka. Może też pojawiać się u chorych pozbawionych soku żołądkowego. Jest więc wyrazem motorycznych zaburzeń dolnej części przełyku i zwieracza wpustu lub odźwiernika. Może występować u osób z przepukliną rozworu przełykowego, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, lub nacieczeniem rozrostowym żołądka (zwłaszcza w okolicy przywpustowej), po resekcji żołądka, w chorobach dróg żółciowych, w okresie ciąży, a także jako objaw zaburzeń psychonerwicowych. Przyczyn należy upatrywać także w nadmiernym przepełnieniu żołądka niezbyt dokładnie przeżutym pokarmem z większą ilością płynów.
Wystąpieniu tej przykrej dolegliwości można zapobiec przestrzegając kilku zasad. Po pierwsze — odżywianie. Powinniśmy odżywiać się regularne bez przejadania.
Przed jedzeniem (na czczo) należy wypijać niewielką ilości płynów obojętnych, np. wodę letnią, przegotowaną.
Jeśli jednak już nas zgaga dopadła można wypić szklankę letniego mleka lub roztworu 1-2 łyżeczek do herbaty sody oczyszczonej, rozpuszczonej w letniej, przegotowanej wodzie. I w końcu, w przypadku przeciążenia żołądka pokarmami, można zażyć jeden z preparatów usprawniających proces trawienia, jak np. napar z liści mięty lub ziela dziurawca. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB