Dojrzała mama

2015-12-31 14:58:25 (ost. akt: 2015-12-29 15:03:57)
Dojrzała mama

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Coraz więcej kobiet decyduje się na powiększenie rodziny dopiero w okolicach 40. roku życia. Czy tak późna ciąża może nieść zagrożenie dla zdrowia dziecka i mamy?

Późne macierzyństwo jest na pewno dużo bardziej świadome i upragnione. Kobiety decydują się na dziecko dopiero w chwili, gdy mają pewność, że będą mogły zapewnić mu dobry start i jak najlepsze warunki do wychowania i rozwoju. Co więcej, kobieta jest wtedy bardziej świadoma nie tylko swojego ciała, ale też zachodzących w nim zmian.

Bycie mamą po 40-tce bywa też zdecydowanie jest też bardziej spokojne. Kobieta, która ma stabilną sytuację rodzinną i materialną, może w pełni oddać się oczekiwaniu na potomka, a potem opiece nad nim. Gdy ma dobrą pozycję zawodową, nie musi się obawiać zwolnienia — pracodawca na pewno będzie na nią czekał. Dojrzała mama jest też bardziej cierpliwa, dojrzalej podchodzi do kwestii opieki nad maleństwem, mniej się stresuje. Co więcej, ciąża w dojrzałym wieku wyraźnie odmładza. Nie tylko buzujące hormony mają wpływ na wygląd i samopoczucie przyszłej mamy, ale późniejsze spacery z wózkiem sprawiają, że kobieta wygląda młodziej i wszyscy dają jej kilka lat mniej.

Trzeba jednak pamiętać, że ciąża po 40. roku życia może nieść za sobą pewne komplikacje. Nie bez powodu lekarze oceniają, że najlepszy wiek na urodzenie pierwszego dziecka to około 25 lat. Przyszła mama musi więc pamiętać o stałym kontrolowaniu swojego zdrowia i dbać o siebie na co dzień. Konieczne jest właściwe odżywianie, odstawienie używek (papierosów, alkoholu, mocnej kawy). Przyda się też odpowiednia suplementacja, która wspomoże dojrzały organizm w trudach ciąży i zadba, by ani mamie, ani dziecku nie zabrakło witamin i składników mineralnych.

Dojrzała mama może też dużo ciężej znosić ciążę niż dwudziestokilkulatka, musi więc zadbać o relaks, odpoczynek i spokojny tryb życia. Kobiety w dojrzałym są już bowiem mniej wydolne fizycznie, występuje też u nich sporo chorób przewlekłych (np. nadciśnienie), które zwiększają ryzyko powikłań. Dlatego od samego początku ciąży warto być pod fachową opieką dobrego lekarza. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB