Mieszkańcy Warmii i Mazur przekazują podatek

2016-01-21 08:01:25 (ost. akt: 2016-01-21 09:04:24)
Mieszkańcy Warmii i Mazur przekazują podatek

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Podatnicy z Warmii i Mazur w ubiegłym roku przekazali prawie 15 milonów złotych z 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Z tej możliwości skorzystała ponad połowa rozliczających się w naszym województwie.

Od 2004 roku możemy przekazywać 1 proc. podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego (OPP).
W ubiegłym roku w urzędach skarbowych w naszym województwie rozliczyło się 811 tys. osób. Z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystało 457 tys. podatników, czyli ponad połowa osób do tego uprawnionych. W ten sposób mieszkańcy z naszego regionu łącznie przekazali prawie 15 mln złotych na OPP z całego kraju. Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zadeklarowali wsparcie 2240 organizacji z naszego regionu, do których trafiły 4 mln złotych. Resztę funduszy zgodnie z wolą podatników otrzymały organizacje pożytku publicznego z innych regionów lub ogólnopolskie.

Możliwość przekazania części swojego podatku na OPP to przede wszystkim forma demokracji bezpośredniej, w której to obywatele decydują, na co mają zostać przekazane ich pieniądze. Wśród tych organizacji jest wiele instytucji związanych ze zdrowiem i profilaktyką. Często pieniądze przekazywane są na konkretne przypadki osób, których leczenie wymaga funduszy przekraczających możliwości rodziny.
Aby móc przyjmować 1 proc. podatku dochodowego, organizacja musi mieć status organizacji pożytku publicznego. Rejestr organizacji pozarządowych uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Kto może przekazać swój podatek? — Prawo do przekazania 1 proc. przysługuje osobom, które dokonują rozliczenia na formularzach: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Wybór OPP należy do podatnika, który wpisuje w rubryce formularza rozliczeniowego numer z wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacji oraz kwotę stanowiącą nie więcej niż 1 proc. podatku należnego — informuje Renata Kostowska, rzeczniczka Izby Skarbowej w Olsztynie. — Także podatnicy, otrzymujący od organu rentowego roczne obliczenie podatku (PIT-40 lub PIT-40A) mają możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego rozliczenia samodzielnie złożą zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym — dodaje Renata Kostowska.

Jeżeli zapomnimy o deklaracji dotyczącej wsparcia OPP, to w ciągu miesiąca od złożenia zeznania możemy złożyć jego korektę. Naczelnik urzędu, w którym się rozliczamy, przekaże kwotę dla wskazanej organizacji. — Termin do przekazania 1 proc. podatku uzależniony jest od tego, do kiedy należy złożyć dane zeznanie podatkowe, np. osoby, które podjęły decyzję o rozliczeniu się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wybierają druk PIT-28 i składają go do końca stycznia, natomiast podatnicy, którzy dokonują rozliczenia na druku PIT-37 mają czas do końca kwietnia — mówi rzecznika Izby Skarbowej w Olsztynie. Michał Krawiel

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB