Zdrowia zielona herbata

2016-01-22 05:58:04 (ost. akt: 2016-01-20 17:01:21)
Zdrowia zielona herbata

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Wyjątkowe właściwości zielonej herbaty znane są w Chinach i Japonii od stuleci, a od jakiegoś czasu zachwycają się nimi także Europejczycy. Wypromowana przez osoby prowadzące zdrowy tryb życia, zagościła na dobre w kuchniach Polaków.

Zielona herbata jest jednym z najstarszych napojów świata. Od wieków na co dzień piją ją Chińczycy i Japończycy, przekonani o jej wyjątkowych właściwościach. Zielona herbata staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, który ogarnia mania zdrowego odżywiania.
W medycynie azjatyckiej zielona herbata była uznawana za cudowny, uzdrawiający napój. W Japonii stanowiła podstawę ceremoniału parzenia i picia herbaty. W całej Azji Wschodniej dzieci musiały ją pić po zjedzeniu słodyczy. Obecnie zalecają ja lekarze na całym świecie, gdyż jej właściwości lecznicze są ogromne.

Zielona herbata zawiera wiele witamin, minerałów i mikroelementów, a lista jej dobroczynnego wpływu na nasz organizm wydaje się nie mieć końca: wzmacnia odporność organizmu, łagodnie stymuluje krążenie, zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu, reguluje procesy trawienne. Ma działanie moczopędne, dzięki czemu szybciej pozbywamy się toksyn z organizmu. Poprawia pracę nerek i wątroby, a garbniki w niej zawarte pozytywnie działają na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Wzmacnia też szkliwo zębów i zapobiega chorobom dziąseł.

Występujące w zielonej herbacie przeciwutleniacze należą do najsilniejszych, jakie dotąd odkryto, substancji antynowotworowych. Regularne jej picie zmniejsza więc ryzyko zachorowania na wiele groźnych nowotworów. Japończycy wierzą też, że w zielonej herbacie tkwi tajemnica długiego życia — zawarte w niej składniki wpływają hamująco na procesy starzenia się organizmu. Regularne picie zielonej herbaty przyspiesza przemianę materii i doskonale wspomaga odchudzanie. Warto więc ograniczyć kawę, czarną herbatę i colę na rzecz zielonego napoju — zyska na tym nasze zdrowie i uroda.

Zielona herbata wskazana jest nie tylko dla ciała, ale też dla ducha. Przy dużym wysiłku umysłowym stanowi świetną i zdrowszą alternatywę dla kawy: działa pobudzająco, wspomaga szybkość zapamiętywania i kojarzenia, koi nerwy i poprawia koncentrację. Co więcej, w dużym stopniu neutralizuje nikotynę, a nawet łagodzi skutki kaca. oprac. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB