Retinopatia groźna dla dziecięcych oczu

2016-01-23 05:02:53 (ost. akt: 2016-01-25 08:31:46)

Retinopatia wcześniacza jest główną przyczyną występowania ślepoty u dzieci. Szczególnie zagraża wcześniakom urodzonym dużo przed terminem i mającym bardzo małą wagę. Dlatego już w ciąży trzeba zadbać o oczy dziecka.

Retinopatia wcześniacza (w skrócie ROP), polega na uszkodzeniu niedojrzałych, rozwijających się naczyń krwionośnych siatkówki u przedwcześnie urodzonych noworodków. Unaczynianie siatkówki rozpoczyna się w czwartym miesiącu życia płodowego, a dojrzałość osiąga dopiero w pierwszych tygodniach życia noworodka urodzonego o czasie. Szczególnie zagrożone są więc dzieci, które urodziły się przed trzydziestym drugim tygodniem ciąży oraz te, których waga nie przekroczyła jednego kilograma. Każdy kolejny tydzień w brzuszku mamy daje szansę na unaczynnienie siatkówki.

Czy można uchronić nasze dziecko przed retinopatią?
Ze strony matki dziecku zagrażają m.in. zakażenia, krwawienia w ciąży, leki stosowane w ciąży np. b-blokery, sterydy, promieniowanie, palenie papierosów, alkohol, czy złe odżywianie. I na te elementy należy eliminować, dietę poprawić. Na wcześniaka, który jest już na świecie dodatkowo niekorzystnie wpływają: niedokrwistość, zakażenia, zaburzenia oddychania, leczenie żelazem, transfuzje krwi czy wysokie stężenie tlenu. Przyszła mama czy mama karmiąca może pomóc dziecku m.in. jedząc duże ilości ryb morskich, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.

I trzeba się badać! Nie każdy wcześniak urodzony przed trzydziestym drugim tygodniem ciąży i o niskiej masie, musi zachorować. Ważne, by nie zlekceważyć badania oka, bo objawów retinopatii nie rozpozna się bez badania jego dna. To badanie wykonuje okulista dziecięcy zaopatrzony w odpowiedni sprzęt. Wcześniaki urodzone przed trzydziestym drugim tygodniem ciąży oraz z objawami niedożywienia wewnątrzmacicznego muszą zostać zbadane w czwartym, ósmym i dwunastym tygodniu życia. Jedynie wczesne wykrycie nieprawidłowości daje nadzieję na wyleczenie retinopatii, która nieleczona może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty dziecka. oprac. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB