Nie dobieraj okularów na oko

2016-02-05 05:13:20 (ost. akt: 2016-02-05 11:18:03)

Jakie powinny być dobre okulary? Na co powinnyśmy zwracać uwagę przy ich wyborze? Podpowiadmy, jakie możliwości technologiczne oferuje nowoczesna optyka i czy warto inwestować w dobrej jakości oprawki i szkła.

Przeciętny użytkownik okularów przy wyborze kieruje się kształtem i kolorem oprawek, ich zgraniem z owalem twarzy, dopasowaniem do osobistego stylu czy aktualnej mody. To oczywiście ważne aspekty, jednak nadmierne skupienie się na wyglądzie może prowadzić do pomniejszenia podstawowej funkcji, jaką okulary mają spełniać, czyli korekty wady wzroku oraz poprawy widzenia.

Pierwszym krokiem przy wyborze okularów jest dokładne określenie celu, do jakiego są one potrzebne. Czy korekcja wzroku jest niezbędna w celu poprawy widzenia w dali czy w bliży? A może pożądane są soczewki, umożliwiające dobre widzenie na każdą odległość i we wszystkich kierunkach? Czy będą używane do jazdy samochodem, do czytania, pracy przed komputerem czy może do uprawiania sportu?

Komputerowe badanie wzroku, określa przybliżoną wartość korekcji optycznej i powinno być jedynie wstępem do dalszych badań. To zadanie dla optometrysty, który specjalizuje się w badaniu wad refrakcji, czyli wad wzroku. Optometrysta wykonuje szereg testów, które pozwalają na profesjonalny dobór soczewek okularowych z uwzględnieniem ich mocy oraz komfortu widzenia.

Dobierając szkła warto zwrócić uwagę na powłokę antyrefleksyjną. Zbytek czy standard? Zdecydowanie standard. Powłoka antyrefleksyjna to rodzaj wielowarstwowego uszlachetnienia, nakładanego na soczewkę okularową, którego zadaniem jest eliminowanie odbicia światła od powierzchni soczewek. Dzięki temu soczewki przepuszczają więcej światła, poprawiając tym samym kontrast i komfort widzenia. Są szczególnie polecane kierowcom (oślepiające światła nocą) i osobom pracującym przed komputerem. Powłoki antyrefleksyjne, mogą posiadać również szereg innych właściwości, wpływających na komfort użytkowania okularów – np. zwiększają odporność soczewek na zarysowania czy zaparowanie, zmniejszają podatność na zabrudzenia i przyleganie pyłków czy też zdecydowanie ułatwiają usuwanie brudu i tłuszczu z ich powierzchni. Tym samym, powłoka antyrefleksyjna gwarantuje ostre i komfortowe widzenie w każdym świetle, zdecydowanie ułatwia codzienną pielęgnację soczewek i zwiększa ich żywotność, przez co maksymalnie wzrasta komfort użytkowania okularów.

Przez wiele lat preferowanym surowcem do produkcji soczewek optycznych było szkło. Obecnie stałe miejsce na rynku zdobyły wysokoindeksowe soczewki organiczne, które poza doskonałymi parametrami optycznymi, są wyjątkowo lekkie, cienkie i wytrzymałe.
oprac. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB