Biegaj wiosną

2016-02-11 05:18:41 (ost. akt: 2016-02-10 14:30:44)
Biegaj wiosną

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Mieszkańców Warmii i Mazur obudziła w weekend wiosenna pogoda. Wielu pomyślało o pierwszych w tym roku treningach. Jak się do nich przygotować?

Ostatnie dni na Warmii i Mazurach przypominają bardziej wczesną wiosnę, niż zimę. Dlatego na pewno wielu uśpionych biegaczy pomyślało o rozpoczęciu tegorocznych treningów biegowych.

W przejściowych warunkach pogodowych powinniśmy bardzo zwracać uwagę na to, w jakim stroju trenujemy. — Ogólnie zasada jest taka, żeby ubierać się tak jakby na dworze było 8-10 stopni cieplej niż jest w rzeczywistości. I tak się zgrzejemy, więc jeśli po wyjściu z domu ubraliśmy się tak, żeby czuć lekki chłód to jest okej. Na takie temperatury jak mamy teraz (czyli 5-10 stopni Celsjusza) powinny wystarczyć dwie warstwy — koszulka termoaktywna na długi rękaw i kurtka — wiatrówka — mówi Krzysztof Brągiel, biegacz amator. Najważniejsze jest właśnie to, żeby się nie przegrzać w trakcie treningów. Wtedy naprawdę łatwo o przeziębienie. Oczywiście trzeba pamiętać nie tylko o kurtce, ale również o całym dokładnie dobranym ubiorze: — Na dół długie raczej cienkie getry (nie zimówki), ewentualnie spodnie dresowe, jak ktoś nie czuje się komfortowo w obcisłych ciuchach. Warto też pamiętać o tym, żeby nie zakładać stopek, tylko dłuższe skarpetki, chroniące ścięgna Achillesa. Do kompletu cienkie rękawiczki, buff na szyję (zwłaszcza jak mocno wieje) i opaska, czapka lub chusta na głowę — dodaje biegacz-amator z Olsztyna.

Warto też tak wybrać taką trasę, która przynajmniej częściowo uchroni nas przed nagłym załamaniem pogody. Dlatego dobrze znaleźć taki teren, w którym będziemy biegać pośród drzew. Dzięki nim będziemy mniej narażeni na nagłą ulewę, albo deszcz ze śniegiem. Akurat na Warmii i Mazurach takich urokliwych i zalesionych tras nie brakuje. Powinniśmy też zwrócić szczególną uwagę na to co jemy przed i po bieganiu. Na styku zimy i wiosny na pewno powinniśmy pamiętać o codziennej dawce witamin. Nie tylko przed czy po wysiłku fizycznym, ale ogólnie zwracajmy uwagę na nasz jadłospis pod tym kątem. Dobrze odżywiony organizm nie da się infekcjom i przeziębieniom, nawet po najcięższym treningu w wczesnowiosenną albo późnozimową pogodę. kraw

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB