Mama po 40.

2016-02-26 04:35:45 (ost. akt: 2016-02-24 15:37:10)
Mama po 40.

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Współczesne kobiety decydują się na dziecko dopiero w chwili, gdy mają pewność, że będą mogły zapewnić mu dobry start i jak najlepsze warunki do wychowania i rozwoju. Stąd coraz więcej jest mam, które zbliżają się do 40.

Późne macierzyństwo jest na pewno dużo bardziej świadome i upragnione. Bycie mamą po 40. bywa też zdecydowanie bardziej spokojne. Kobieta, która ma stabilną sytuację rodzinną i materialną, może w pełni oddać się oczekiwaniu na potomka, a potem opiece nad nim. Gdy ma dobrą pozycję zawodową, nie musi się obawiać zwolnienia — pracodawca na pewno będzie na nią czekał. Dojrzała mama jest też bardziej cierpliwa, dojrzalej podchodzi do kwestii opieki nad maleństwem, mniej się stresuje. Ciąża w dojrzałym wieku wyraźnie odmładza. Nie tylko hormony mają wpływ na wygląd i samopoczucie przyszłej mamy, ale późniejsze spacery z wózkiem sprawiają, że kobieta młodnieje.

Trzeba jednak pamiętać, że ciąża po 40. roku życia może nieść za sobą pewne komplikacje. Przyszła dojrzała mama musi więc pamiętać o stałym kontrolowaniu swojego zdrowia i dbać o siebie na co dzień. Właściwie się odżywiać, odstawić używki. Przyda się też odpowiednia suplementacja, która wspomoże dojrzały organizm w trudach ciąży i zadba, by ani mamie, ani dziecku nie zabrakło witamin i składników mineralnych.

Dojrzała mama może też dużo gorzej znosić ciążę niż dwudziestokilkulatka. Powinna więc zadbać o relaks, odpoczynek i spokojny tryb życia. Kobiety w dojrzałym wieku są już bowiem mniej wydolne fizycznie, występuje też u nich sporo chorób przewlekłych (np. nadciśnienie), które zwiększają ryzyko powikłań. Dlatego od samego początku ciąży trzeba być pod fachową opieką dobrego lekarza. kr

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. www #1941070 | 83.6.*.* 26 lut 2016 20:20

    Współczesne kobiety odkładają macierzyństwo do czasu, gdy nie mają żadnej pewności, e urodzą zdrowe dziecko ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz